Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Losy komety C/2012 S1 (ISON)
Losy komety C/2012 S1 (ISON)
29 XI 2013, 11:00:00 | Kategoria: Astronomia
Wczoraj o godzinie 19:35 czasu polskiego kometa C/2012 S1 (ISON) znalazła się w peryhelium w odległości 1,80 miliona kilometrów od Słońca.
Wiele osób określa to wydarzenie jako astronomiczną atrakcję dekady, a nawet stulecia. Zdania te są trochę na wyrost, ponieważ w kluczowym momencie zdarzenia komety nie było widać.

W trakcie zbliżania się komety do Słońca, nabierała ona coraz większego blasku. Największa wartość jaką osiągnęła wynosiła 4,4 magnitudy. Niestety, z czasem jak była coraz bliżej Słońca, zaczęła blednąć. W kluczowym momencie, peryhelium, kometa została zasłonięta przez koronograf. Od tego momentu zaczęły się spekulacje co stało się z kometą.

Hipotezy są dwie: kometa nie przetrwała, albo przetrwała, jednak uległa fragmentacji.
Najnowsze zdjęcia wskazują na to, że kometa przetrwała. Na zdjęciach zrobionych o godzinach 20:24 i 20:36 widać fragmenty komety wyłaniające się zza koronografu.
SOHO
SOHO

Na najnowszych zdjęciach z pokładu SOHO LASCO C3 widać coraz jaśniejszy obiekt. Prawdopodobnie jest to jądro komety (ISON), który przetrwał i ma się całkiem dobrze. Aktualny blask komety to około -1mag. Najbliższe godziny powinny rozwiać wszelkie wątpliwości.

SOHO

SOHO


Redaktor: Anna Szymkowiak
Meteopedia
Mgła adwekcyjna jest zawiesiną drobnych kropelek wody, tworzącą formę podobną do chmury, ograniczającą widzialność, lecz mającą bezpośredni kontakt z powierzchnią gruntu.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne