Aktualności
Newsletter
Ankieta
Aktualności › Astronomia
|
Mieszkańcy półkuli północnej cieszą się latem, pod kołem biegunowym Słońce praktycznie nie zachodzi. Zbliżamy się powoli do przesilenia letniego. W Warszawie wschód naszej dziennej gwiazdy obliczony jest na godzinę 04.14. natomiast zachód na 21.00 - 21.02. W sobotę 21 czerwca o godzinie 18.39 rozpocznie się astronomiczne lato. Dnia przestanie przybywać, za to powoli noce zaczną być coraz dłuższe.
16 VI 2015, 14:41:00 | Kategoria: Astronomia
Dzięki rozmaitym formom przekazu informacji widok zaćmienia z punku Ziemi raczej znamy, obserwujemy je sami, jeśli jest nad naszymi głowami, bądź oglądamy w telewizji lub internecie. Zjawisko kilkuminutowe, a czekać trzeba nie raz kilkadziesiąt lat. Efekt przeżycia takowego jest zapewne osobliwym uczuciem, robi się chłodno, a światło Słońca zdaje się być dziwnie odległe, jakbyśmy byli na innej planecie.
20 III 2015, 17:24:00 | Kategoria: Astronomia
Stałe obserwacje czerwonej planety na którą to niby się wybieramy, dowodzą że na Marsie dochodzi do zagadkowych procesów atmosferycznych, z wyjaśnieniem których problemy mają nawet profesjonaliści. Zamieszanie wzbudził astronom amator Wayne Jaeschke, który spędził około stu nocy w roku, obserwując niebo.
Przeglądając nagrania uchwycił on w swoim prywatnym obserwatorium dziwne smugi, które wystrzeliwują ponad górną warstwę atmosfery Marsa (nawet 250 km). Do tej pory oko ludzkie miało okazję zobaczyć to zjawisko dwukrotnie. W 2012 roku również amator astronom dostrzegł ogromne jasne flary, które rozciągały się na przestrzeni 1000 km.
17 II 2015, 12:08:00 | Kategoria: Astronomia
Naukowcy obliczyli że asteroida 2014 UR 116 będzie przelatywać w niebezpiecznie bliskiej odległości od Ziemi. Mogło by się to wydarzyć nawet za trzy lata. Jeśli doszło by do zderzenia, energia eksplozji była by tysiąc razy większa niż impakt meteorytu czelabińskiego.
8 XII 2014, 02:05:00 | Kategoria: Astronomia
Organizacja działająca jako grupa robocza przy agencji kosmicznej NASA opracowała mapę ziemskiego globu na której przedstawione są sytuacje w których doszło do incydentów z obiektami z kosmosu, do których doszło w latach od 1994 do 2013 r. Dane wskazują na to, że Ziemia była narażona na uderzenia bardzo wielu relatywnie małych asteroid, które doprowadziły do powstania tak zwanych "kul ognia". W sumie w ciągu dwudziestu lat było aż 556 takich incydentów.
18 XI 2014, 14:02:00 | Kategoria: Astronomia
W ubiegłą środę pierwsza indyjska sonda Mangalyaan przekroczyła orbitę Marsa. Jest to znaczące osiągnięcie, gdyż misja ta powiodła się już za pierwszym razem.
29 IX 2014, 11:24:00 | Kategoria: Astronomia
Burze słoneczne aktualnie szalejące na Słońcu doprowadziły do znacznej eksplozji, w związku z czym w przestrzeń kosmiczną zostały wyrzucone duże ilości materii.
11 IX 2014, 12:13:00 | Kategoria: Astronomia
Choć pierwsze meteory z roju Perseidów można obserwować teoretycznie od około 15 lipca to największa ich aktywność przypadnie na noce pomiędzy 12 a 14. sierpnia. Wtedy można zaobserwować w ciągu godziny około 80-100 "spadających gwiazd". Nazwa ta jest myląca bowiem to, co wydaje nam się spadającą gwiazdą, w rzeczywistości jest zaledwie drobiną pyłu, często nie większą od ziarenka piachu. Wpada ona w ziemską atmosferę i na skutek tarcia o nią rozgrzewa się, ulega spaleniu, a ślad takiego procesu obserwujemy na niebie jako krótkotrwały, szybki błysk.
9 VIII 2014, 13:59:00 | Kategoria: Astronomia
Rakieta nośna Delta II wyniosła z kosmodromu Vandenberg Air Force Base w Kalifornii sztucznego satelitę, którego zadaniem jest monitoring gazów cieplarnianych, szczególnie dwutlenku węgla. Osadzony na wysokości 750 km Orbiting Carbon Observatory-2 przez dwa lata ma dostarczać szczegółowe dane dotyczące emisji dwutlenku węgla oraz obszarów pochłaniających go na powierzchni całego globu, takich jak oceany i lasy. Monitorowaniem stężenia CO2 w atmosferze zajmują się już co prawda stacje naziemne, jednak nowy satelita będzie pierwszym, który przeprowadzi jego odczyt w skali globalnej w okresie kilku sezonów. Jego pomiary będą łączone z danymi pochodzącymi z innych źródeł - stacji naziemnych, samolotów oraz innych satelitów.
3 VII 2014, 01:32:00 | Kategoria: Astronomia
We wtorek 1. lipca o godzinie 05.56 ET (tj. 11.56 w Polsce ) z kosmodromu Vandenberg Air Force Base w Kalifornii, na orbitę miał zostać wyniesiony satelita OCO-2. Niestety 46 sekund przed odpaleniem rakiety Delta-II, odliczanie zostało zatrzymane. Warunki pogodowe były dobre. Awarii uległ system przepływu wody w płycie wyrzutni rakietowej. Dziś startu nie będzie, kolejna data operacji zostanie wyznaczona w najbliższym czasie. Zaczęto też rozładowywać paliwo rakietowe.
1 VII 2014, 14:19:00 | Kategoria: Astronomia
|
Na skróty
prognoza pogody
pogoda w Polsce
pogoda na świecie
zdjęcia satelitarne
meteorologia
ostrzeżenie meteorologiczne
depesze
SYNOP
METAR
TAF
mapa pogody
klimat
meteopedia
Aura
pogoda aktualna
stan pogody
kalkulator meteorologiczny
prognoza sezonowa
klimat Polski
prawdopodobieństwo burz
burze
artykuły meteorologiczne
biuro prognoz
prognoza dla lotnictwa
prognoza długoterminowa
pogoda w miastach
zdjęcia meteorologiczne
galeria pogody
prognoza biometeorologiczna
prognozy specjalne
Aura Centrum sp. z o. o. 1998 – 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności