Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Aktualności › Astronomia

...
W sobotę o godz. 18.39 astronomiczne lato. Tymczasem na Antarktydzie zorza polarna
Mieszkańcy półkuli północnej cieszą się latem, pod kołem biegunowym Słońce praktycznie nie zachodzi. Zbliżamy się powoli do przesilenia letniego. W Warszawie wschód naszej dziennej gwiazdy obliczony jest na godzinę 04.14. natomiast zachód na 21.00 - 21.02. W sobotę 21 czerwca o godzinie 18.39 rozpocznie się astronomiczne lato. Dnia przestanie przybywać, za to powoli noce zaczną być coraz dłuższe.
16 VI 2015, 14:41:00 | Kategoria: Astronomia
Zaćmienie widziane oczami satelity meteorologicznego.
Dzięki rozmaitym formom przekazu informacji widok zaćmienia z punku Ziemi raczej znamy, obserwujemy je sami, jeśli jest nad naszymi głowami, bądź oglądamy w telewizji lub internecie. Zjawisko kilkuminutowe, a czekać trzeba nie raz kilkadziesiąt lat. Efekt przeżycia takowego jest zapewne osobliwym uczuciem, robi się chłodno, a światło Słońca zdaje się być dziwnie odległe, jakbyśmy byli na innej planecie.
20 III 2015, 17:24:00 | Kategoria: Astronomia
Zagadkowe smugi i flary w atmosferze Marsa!
Stałe obserwacje czerwonej planety na którą to niby się wybieramy, dowodzą że na Marsie dochodzi do zagadkowych procesów atmosferycznych, z wyjaśnieniem których problemy mają nawet profesjonaliści. Zamieszanie wzbudził astronom amator Wayne Jaeschke, który spędził około stu nocy w roku, obserwując niebo. Przeglądając nagrania uchwycił on w swoim prywatnym obserwatorium dziwne smugi, które wystrzeliwują ponad górną warstwę atmosfery Marsa (nawet 250 km). Do tej pory oko ludzkie miało okazję zobaczyć to zjawisko dwukrotnie. W 2012 roku również amator astronom dostrzegł ogromne jasne flary, które rozciągały się na przestrzeni 1000 km.
17 II 2015, 12:08:00 | Kategoria: Astronomia
Asteroida o średnicy 370 m może wpaść w kolizje z Ziemią
Naukowcy obliczyli że asteroida 2014 UR 116 będzie przelatywać w niebezpiecznie bliskiej odległości od Ziemi. Mogło by się to wydarzyć nawet za trzy lata. Jeśli doszło by do zderzenia, energia eksplozji była by tysiąc razy większa niż impakt meteorytu czelabińskiego.
8 XII 2014, 02:05:00 | Kategoria: Astronomia
20 lat historii asteroid wpadających w ziemską atmosferę
Organizacja działająca jako grupa robocza przy agencji kosmicznej NASA opracowała mapę ziemskiego globu na której przedstawione są sytuacje w których doszło do incydentów z obiektami z kosmosu, do których doszło w latach od 1994 do 2013 r. Dane wskazują na to, że Ziemia była narażona na uderzenia bardzo wielu relatywnie małych asteroid, które doprowadziły do ​​powstania tak zwanych "kul ognia". W sumie w ciągu dwudziestu lat było aż 556 takich incydentów.
18 XI 2014, 14:02:00 | Kategoria: Astronomia
Indie podbijają Marsa!
W ubiegłą środę pierwsza indyjska sonda Mangalyaan przekroczyła orbitę Marsa. Jest to znaczące osiągnięcie, gdyż misja ta powiodła się już za pierwszym razem.
29 IX 2014, 11:24:00 | Kategoria: Astronomia
Zorze nad Polską?
Burze słoneczne aktualnie szalejące na Słońcu doprowadziły do znacznej eksplozji, w związku z czym w przestrzeń kosmiczną zostały wyrzucone duże ilości materii.
11 IX 2014, 12:13:00 | Kategoria: Astronomia
Najpopularniejszy rój meteorów, 12-14 sierpnia
Choć pierwsze meteory z roju Perseidów można obserwować teoretycznie od około 15 lipca to największa ich aktywność przypadnie na noce pomiędzy 12 a 14. sierpnia. Wtedy można zaobserwować w ciągu godziny około 80-100 "spadających gwiazd". Nazwa ta jest myląca bowiem to, co wydaje nam się spadającą gwiazdą, w rzeczywistości jest zaledwie drobiną pyłu, często nie większą od ziarenka piachu. Wpada ona w ziemską atmosferę i na skutek tarcia o nią rozgrzewa się, ulega spaleniu, a ślad takiego procesu obserwujemy na niebie jako krótkotrwały, szybki błysk.
9 VIII 2014, 13:59:00 | Kategoria: Astronomia
NASA: satelita OCO-2 już na orbicie
Rakieta nośna Delta II wyniosła z kosmodromu Vandenberg Air Force Base w Kalifornii sztucznego satelitę, którego zadaniem jest monitoring gazów cieplarnianych, szczególnie dwutlenku węgla. Osadzony na wysokości 750 km Orbiting Carbon Observatory-2 przez dwa lata ma dostarczać szczegółowe dane dotyczące emisji dwutlenku węgla oraz obszarów pochłaniających go na powierzchni całego globu, takich jak oceany i lasy. Monitorowaniem stężenia CO2 w atmosferze zajmują się już co prawda stacje naziemne, jednak nowy satelita będzie pierwszym, który przeprowadzi jego odczyt w skali globalnej w okresie kilku sezonów. Jego pomiary będą łączone z danymi pochodzącymi z innych źródeł - stacji naziemnych, samolotów oraz innych satelitów.
3 VII 2014, 01:32:00 | Kategoria: Astronomia
NASA: przerwany start rakiety nośnej z satelitą OCO-2
We wtorek 1. lipca o godzinie 05.56 ET (tj. 11.56 w Polsce ) z kosmodromu Vandenberg Air Force Base w Kalifornii, na orbitę miał zostać wyniesiony satelita OCO-2. Niestety 46 sekund przed odpaleniem rakiety Delta-II, odliczanie zostało zatrzymane. Warunki pogodowe były dobre. Awarii uległ system przepływu wody w płycie wyrzutni rakietowej. Dziś startu nie będzie, kolejna data operacji zostanie wyznaczona w najbliższym czasie. Zaczęto też rozładowywać paliwo rakietowe.
1 VII 2014, 14:19:00 | Kategoria: Astronomia
...
Meteopedia
Wincenty Okołowicz urodzony 26 czerwca 1906 roku na Ukrainie, polski geograf, klimatolog, geomorfolog.

Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne