Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Aktualności › Astronomia

...
20 marca o 5.30 początek astronomicznej wiosny.
17 III 2016, 07:44:00 | Kategoria: Astronomia
Całkowite zaćmienie Słońca w Indonezji i na Oceanie Spokojnym 9 marca 2016 roku.
Mieszkańcy południowo –wschodniej części Azji będą mogli zobaczyć zaćmienie słońca 9 marca czasu lokalnego. Całkowite zaćmienie w jednym punkcie będzie trwać ponad minutę.
4 III 2016, 09:06:00 | Kategoria: Astronomia
Pierwszy dzień astronomicznej zimy.
22 grudnia o 05.48 Słońce wejdzie w znak Koziorożca i rozpocznie się astronomiczna zima.
19 XII 2015, 12:31:00 | Kategoria: Astronomia
Planetoida Westa na Polskim niebie.
Jedna z lepiej poznanych planetoid w naszym Układzie Słonecznym, przez najbliższe dwa tygodnie będzie możliwa do obserwacji nawet gołym okiem. Będzie to możliwe dzięki intensywnemu świeceniu oraz rozmiarowi gwiazdy. Wielkość Vesty i innych planetoid.
2 X 2015, 10:48:00 | Kategoria: Astronomia
Krwawy księżyc, czyli Superpełnia plus całkowite zaćmienie.
Zeszłej nocy można było zaobserwować niecodzienne zjawisko zwane potocznie krwawym księżycem. Podobnie jak na początku września tarcza księżyca była większa niż zwykle, jednak już nie świeciła tak mocno. Ziemski satelita przyjął barwę czerwoną dzięki całkowitemu zaćmieniu Księżyca w perygeum, który nad ranem znajdował się w odległości 356 882 km.
28 IX 2015, 11:09:00 | Kategoria: Astronomia
Pierwszy dzień jesieni
23 września o godzinie 10.21 Słońce przeszło ze znaku Panny w znak Wagi. Teoretycznie oznacza to okres w którym długość trwania dnia jest równa długości nocy. W rzeczywistości taki moment nastąpi dopiero 25/26 września. Wszystko przez atmosferę, która stwarza zjawisko załamania światła, a więc refrakcji. Przez całą jesień następować będzie skracanie dnia a wydłużanie nocy, potrwa to aż do 22 grudnia. Efektem dużych różnic oświetlenia Ziemi jest tzw. zmiana czasu, która nastąpi w ostatnią niedzielę października. Wtedy cofniemy wskazówki zegarów o jedną godzinę, przechodząc w czas zimowy CET.
23 IX 2015, 15:56:00 | Kategoria: Astronomia
Zorza polarna nad Polską. Bardzo silna burza magnetyczna.
Większość ludzi sądzi, że zorze polarne można obserwować jedynie w Skandynawii i innych obszarach leżących powyżej koła podbiegunowego. Dziś mogli się przekonać, że zjawisko to występuje również w miejscach o niższych szerokościach geograficznych.
8 IX 2015, 11:12:00 | Kategoria: Astronomia
Świetlista noc i większy księżyc. Dlaczego?
Gdy Księżyc, Ziemia i słońce ustawią się w jednej linii, Ziemia znajdzie się pośrodku,a a Księżyc w perygeum noc staje się tak świetlista, że zauważyć można cień. W następnym miesiącu moment perygeum oraz Księżyc w pełni nastąpi 27 września, Srebrny Glob znajdzie się jeszczebliżej naszej planety niż w sierpniu (356 882 km).Często uważa się, że zjawisko superksięzyca wiąże się ze zwiększeniem siły i częstotliwości kataklizmów na Ziemi. Ta informacja nie jest jednak potwierdzona naukowo. Wiadomo tylko, że ma ono wpływ na pływy morskie, które stają się silniejsze.
1 IX 2015, 12:01:00 | Kategoria: Astronomia
Łzy Świętego Wawrzyńca sprawdź gdzie przeszkadzać będą chmury
Nawet sto "spadających gwiazd" na godzinę będzie można zaobserwować w nocy z 12 na 13 sierpnia. Na niebie zobaczymy maksimum roju Perseidów. W wielu miejscach w Polsce będą odbywały się wspólne obserwacje. Największą szykuje warszawskie Centrum Nauki Kopernik. Spadające gwiazdy fachowo nazywane są meteorami. Najwięcej widać ich wówczas, gdy Ziemia zderza się ze smugą gazu i pyłu pozostawionych przez inną kometę. Tak właśnie dzieje się co roku w lipcu i sierpniu. Ziemia przedziera się wtedy przez warkocz komety 109P/Swift-Tuttle, której cząstki wdzierają się w naszą atmosferę. Najlepsze warunki do obserwacji wystąpią we wschodniej oraz południowej części kraju. Niewiele pogodnego nieba na Pomorzu w Wielkopolsce i centrum.
12 VIII 2015, 02:03:00 | Kategoria: Astronomia
Problemy z komputerem? Dzisiaj dodajemy sekundę przestępną!
Sekunda przestępna to dodatkowa sekunda dodawana czasami (zwykle w czerwcu lub w grudniu) w celu zsynchronizowania uniwersalnego czasu koordynowanego ze średnim czasem słonecznym. Decyzje o jej dodaniu podejmuje Międzynarodowa Służba Ruchu Obrotowego Ziemi i Systemów Odniesienia.
30 VI 2015, 15:53:00 | Kategoria: Astronomia
...
Meteopedia
Jeśli promienie świetlne padają na krople wody znajdujące się w powietrzu, ulegają wtedy między innymi rozpszczepieniu. Efektem załamania i rozszczepienia promieni słonecznych w kropelkach deszczu jest jedno z najbardziej urokliwych zjawisk optycznych tj. tęcza.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne