Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Aktualności › Pogoda na świecie

...
...
Pogoda w Portugalii: Śnieżyce, wichury i grad
Wczoraj w Białce Tatrzańskiej rozpoczęto naśnieżanie stoków armatkami śnieżnymi.W październiku i listopadzie na terenie Polski opadów było jak na lekarstwo. Jeśli ktoś nie może doczekać się śniegu, może pojechać do Portugalii. Ten kojarzony z ciepłym śródziemnomorskim klimatem kraj, zmaga się właśnie z obfitymi opadami śniegu. 15 listopada pokrywa śnieżna występowała w całej Portugalii. W stolicy kraju - Lizbonie wczoraj leżało 6 cm śniegu. W Portugalii były jednak miejsca gdzie warstwa śniegu przekraczała 8 cm.
16 XI 2011, 11:33:00 | Kategoria: Pogoda na świecie
Silny sztorm u wybrzeży Alaski
Bardzo głęboki niż, który wędrował z wtorku na środę od strony Rosji w kierunku Alaski, przyniósł ekstremalne warunki pogodowe nad wodami Cieśniny Beringa i na samej Alasce. Ciśnienie w centrum niżu spadło aż do 944 hPa. Natomiast nad wschodnią częścią Alaski stał rozbudowany wyż z ciśnieniem 1030 hPa. Gigantyczna różnica ciśnienia 86 hPa pomiędzy centrami obu układów barycznych oddalonych od siebie o zalewie 1800 km przełożyła się na huraganowy wiatr w obszarze Cieśniny Beringa, Zatoki Nortona i na samej Alasce.
10 XI 2011, 11:37:00 | Kategoria: Pogoda na świecie
Niegroźne tornada przeszły przez Oklahomę i Teksas
W tym tygodniu przez południowo-zachodnią część Stanów Zjednoczonych przechodzi chłodny front atmosferyczny który, niósł ze soba burze. W Stanach Oklahoma i Teksas zarejestrowano pojawienie się tornad. Prędkość wiatru podczas żywiołu dochodziła do 160 km/h. Na szczęście wg lokalnych władz nie ma informacji o tym aby ktoś ucierpiał w wyniku przechodzenia tornad.
9 XI 2011, 09:32:00 | Kategoria: Pogoda na świecie
Niż Rolf  w weekend nękał  Włochy i Francję
Prawdziwe załamanie pogody w zachodniej części Morza Śródziemnego. Fale obfitych opadów przekraczających 150 mm na dobę dotknęły w piątek południową Francję. Wezbrane wody zalały ulice miasteczek w departamencie Herault. Deszczom towarzyszyły gwałtowne wyładowania atmosferyczne a wiejący z prędkością od 100 do 140 km/h wiatr, przyniósł sztormową pogodę, gdzie fale osiągały wysokość 5 m. Wiele miejscowości pozbawionych jest prądu.
7 XI 2011, 09:32:00 | Kategoria: Pogoda na świecie
Ulewy nad Zachodnią Europą
Nadchodzący weekend będzie trudny dla mieszkańców północnej Hiszpanii, południowej Francji i północnej Italii. We Francji już dotąd spadło od 150 do 300 mm deszczu.
4 XI 2011, 11:39:00 | Kategoria: Pogoda na świecie
Gwałtowny atak zimy na Wschodnim Wybrzeżu USA
Na dobre nie rozpoczął się jeszcze listopad a na Wschodnim Wybrzeżu USA są już pierwsze ofiary tegorocznej zimy. W sobotę nad Nowy Jork nadciągnęły silne śnieżyce. Po raz pierwszy od 1952 roku zanotowano w październiku pokrywę śnieżną którą da się zmierzyć w poniedziałek na lotnisku JFK ma ona wysokość 3 cm.
31 X 2011, 14:29:00 | Kategoria: Pogoda na świecie
Portugalia i Hiszpania podnoszą się po przejściu nawałnic
Ostatnie dwie doby w Portugalii były wyjątkowo trudne ze względu na warunki pogodowe. Obecnie w całym kraju trwa usuwanie szkód spowodowanych przez nawałnice. Nie lepiej było w sąsiedniej Hiszpanii. Oby dwa kraje zmagały się z "nurkującym" na południowy wschód niżem atlantyckim, który przyniósł burze z ulewnym deszczem i wichury.
28 X 2011, 08:52:00 | Kategoria: Pogoda na świecie
Ostrzeżenia pogodowe dla Włoch, Portugalii i Hiszpanii
Włoska służba meteorologiczna wydała ostrzeżenia przed gwałtownymi ulewami i burzami w środkowej i północno-wschodniej części kraju. Najwyższy, czerwony stopień alarmu panuje m.in. w regionach Campania, Lazio, Toscania i Veneto.
26 X 2011, 11:12:00 | Kategoria: Pogoda na świecie
Ulewy i podtopienia w Irlandii
Głęboki niż o imieniu "Meeno" i związany z nim pofalowany, chłodny front atmosferyczny, załamały pogodę w Irlandii. W stolicy tego wyspiarskiego kraju ogłoszono alarm przeciwpowodziowy. Poniedziałkowe ulewy w Dublinie i wschodniej Irlandii doprowadziły do ogromnych utrudnień w komunikacji drogowej i lotniczej.Na kilka godzin zawieszono kursowanie wszystkich podmiejskich linii kolejowych.
25 X 2011, 10:21:00 | Kategoria: Pogoda na świecie
Ulewna burza w Rzymie, Śnieżyce w Austrii
Od dawna w Rzymie nie było tak intensywnych opadów deszczu. Choć zapowiadane przez meteorologów i to ze znacznym wyprzedzeniem, zaskoczyły one mieszkańców i władze Wiecznego Miasta. W Słowenii opad dobowy przekroczył 120 mm. W Austrii sypał śnieg, uruchomiono pługi śnieżne.
21 X 2011, 14:05:00 | Kategoria: Pogoda na świecie
...
...
Meteopedia

Nefometr sferyczny zwierciadlany to instrument meteorologiczny służący do pomiaru stopnia zachmurzenia. Przyrząd oraz metodykę pomiaru przygotował M.L.Besson.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne