Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Silny sztorm u wybrzeży Alaski
Silny sztorm u wybrzeży Alaski
10 XI 2011, 11:37:00 | Kategoria: Pogoda na świecie
Bardzo głęboki niż, który wędrował z wtorku na środę od strony Rosji w kierunku Alaski, przyniósł ekstremalne warunki pogodowe nad wodami Cieśniny Beringa i na samej Alasce. Ciśnienie w centrum niżu spadło aż do 944 hPa. Natomiast nad wschodnią częścią Alaski stał rozbudowany wyż z ciśnieniem 1030 hPa. Gigantyczna różnica ciśnienia 86 hPa pomiędzy centrami obu układów barycznych oddalonych od siebie o zalewie 1800 km przełożyła się na huraganowy wiatr w obszarze Cieśniny Beringa, Zatoki Nortona i na samej Alasce.
W wybrzeże uderzały ponad 12-metrowe fale, a huraganowy wiatr tworzył zamiecie śnieżne. Portowe miasta były odcięte od świata, na szczęście statki zdążyły schronić się w portach. Wiatr na otwartych wodach przekraczał 110 km/h

Nie lepiej było na lądzie padający śnieg przy wietrze osiągającym stałą prędkość prawie 70 km/h, a w porywach do 100 km/h ograniczał widzialność do kilku metrów, a temperatura odczuwalna spadła do -20 st choć termometry wskazywały minus 5 stopni.

Śnieżyce zasypały drogi, które stały się nieprzejezdne. Zarówno Nome, jak i okoliczne wioski były odcięte od świata. Wiele domów z powodu zerwania linii energetycznych nie ma prądu i łączności telefonicznej.




Redaktor: Dawid Szymczak
Meteopedia
(ENSO) opisuje cykl zjawisk El Niño – La Niña, normalnie kojarzonych z propagacją pomiędzy zachodnim i wschodnim tropikalnym Pacyfikiem, ale mających wpływ, poprzez telekonekcje, także z pogodą daleko na południe i na północ od równika.



Indeks oscylacji południowej (ang. Southern Oscillation Index, w skrócie SOI) jest wyliczany z różnic ciśnień atmosferycznych miesięcznych lub sezonowych pomiędzy wyspami Tahiti a Darwin (Australia).



Ujemny wskaźnik SOI wskazuje na występowanie El Niño, który ma wpływ na globalny klimat. El Niño powoduje wzrost ocieplenia centralnego i wschodniego Pacyfiku, zmniejszenie siły stałych wiatrów oceanicznych Atlantyku oraz spadek opadów we wschodniej i północnej Australii.



Dodatni wskaźnik SOI ma przeciwny wpływ niż ujemny wskaźnik SOI, dodatkowo wody centralnego i wschodniego Pacyfiku są chłodniejsze.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne