Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Aktualności › Pogoda na świecie

...
...
Zima na całego: -61,6°C na Alasce; -50,1°C w Rosji i i -27° w Bułgarii
Tegoroczna zima, rozszalała się na dobre. W Polsce co prawda jej zimny oddech odczuwamy dopiero od kilku dni, ale w innych obszarach północnej półkoli naszego globu, z zimą walczy się już od listopada. 30 stycznia na Alasce mógł paść tamtejszy rekord zimna z 1971 roku, kiedy termometr minimalny wskazał -62 st C. W ostatni poniedziałek stycznia 2012 roku być może było zimniej. Niestety termometr zasilany baterią przestał działać z powodu wyczerpania się ów baterii. Ostatni odczyt to -61,6 st C.
1 II 2012, 09:06:00 | Kategoria: Pogoda na świecie
Obfite opady śniegu w Bułgarii
Bardzo trudna sytuacja meteorologiczna ma miejsce w północno- wschodniej części Bułgarii. Od kilkudziesięciu godzin występują tam obfite opady śniegu, które sparaliżowały transport i pozbawiły kilkadziesiąt tysięcy gospodarstw domowych elektryczności. Sytuację utrudnia silny wiatr powodujący zamiecie śnieżne i ponad dwumetrowe zaspy. Zamknięty jest most na Dunaju, łączący bułgarskie Ruse z rumuńskim Giurgiu. W czterech gminach odwołano zajęcia szkolne. W Warnie z uwagi na silny wiatr zamknięto port.
27 I 2012, 08:14:00 | Kategoria: Pogoda na świecie
USA: Pierwsze ofiary Tornad w tym roku
Gwałtowne burze z gradem i porywistym wiatrem nocą i wczesnym rankiem przeszły nad południowym - wschodem Stanów Zjednoczonych. W Arkansas i Alabamie burze zniszczyły budynki.
24 I 2012, 08:07:00 | Kategoria: Pogoda na świecie
Obfite opady śniegu zniszczyły aparaturę pomiarową pokrywy śnieżnej
Położona na północy Japonii i znana z wyjątkowo obfitych opadów śniegu, wyspa Hokkaido, została w poniedziałek zasypana przez niezwykle silną burza śnieżną. W mieście Iwamizawa zostawiła ona za sobą prawie dwumetrowe zaspy śniegu.
18 I 2012, 06:12:00 | Kategoria: Pogoda na świecie
Zima w Rosji
W Polsce zimą temperatura wzrasta do +10ºC, a w Rosji mamy prawdziwą zimę. Na Kamczatce i w Jakucji temperatura spadła do - 49 stopni Celsjusza. Władze niektórych regionów Kamczatki zdecydowały się przedłużyć im ferie świąteczne z powodu szalejących burz śnieżnych i wiatru wiejącego z prędkością przekraczającą 120 km/h.
13 I 2012, 11:19:00 | Kategoria: Pogoda na świecie
Trzy metry śniegu na Alasce!
Położona w Zatoce Księcia Williama rybacka wioska Cordova nie może uporać się z ponad trzy metrową warstwą śniegu. Z pomocą mieszkańcom ruszyła Gwardia Narodowa.
11 I 2012, 07:33:00 | Kategoria: Pogoda na świecie
Rekordowo ciepły grudzień w Moskwie
O dosyć ciepłym początku zimy w Polsce nie trzeba się specjalnie rozpisywać, gdyż było to odczuwalne między innymi podczas świąt. Z zimą krucho jest też w znanej z siarczystych mrozów Rosji.
28 XII 2011, 08:42:00 | Kategoria: Pogoda na świecie
Australia: Burzowe święta Bożego Narodzenia
Gwałtowne burze z silnym wiatrem i gradem przeszły w Boże Narodzenie nad Australią.
27 XII 2011, 06:23:00 | Kategoria: Pogoda na świecie
Ulewy, osuwiska i lawiny błotne na Sycylii
Naturalny okres synoptyczny z jesiennymi niżami w obszarze Morza Śródziemnego przynosi kolejne ofiary. Ostatniej nocy w rejonie miasta Mesyna na Sycylii, nawalny deszcz spowodował osunięcia ziemi i lawiny błotne, w wyniku których zginęły 4 osoby. Wśród ofiar żywiołu jest 10 letni chłopiec, 50 letni mężczyzna i jego 20 letni syn. Akcja ratunkowa cały czas trwa, gdyż według ekip ratunkowych wciąż są osoby zaginione. Szczególnie ciężko sytuacja wygląda w gminie Saponara, gdzie zeszła błotna lawina.
23 XI 2011, 10:58:00 | Kategoria: Pogoda na świecie
40 stopniowe mrozy na Alasce
Choć w Polsce do tej pory nie można mówić jeszcze o prawdziwej zimie. Są miejsca na naszej półkuli, gdzie temperatura minimalna już atakuje wieloletnie rekordy zimna. Ostatniej nocy we wschodniej i centralnej części Alaski powietrze ochłodziło się do - 42 st C ( Fort Yukon Airport). W listopadzie zimniej było w 1907 roku, kiedy to temperatura spadła do -45 st C.
21 XI 2011, 09:55:00 | Kategoria: Pogoda na świecie
...
...
Meteopedia

Skala Fujity – siedmiostopniowa skala oceniająca poziom intensywności tornad na podstawie zniszczeń zabudowy i rzadziej roślin. Opracował ją w 1977 Tetsuya "Ted" Fujita z Uniwersytetu w Chicago. Rozwinął ją razem z Allenem Pearsonem 1973 o długość i szerokość ścieżek.

1 lutego 2007 skala Fujity została zaktualizowana do "Rozszerzonej Skali F" ("Skala EF" ang. Enhanced F Scale), gdzie zniszczenia podzielone będą na klasy w odniesieniu do konkretnych rodzajów konstrukcji obiektów budowlanych. Pozwolić to ma sprawniej posługiwać się nią na terenie Stanów Zjednoczonych.


Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne