Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Obfite opady śniegu w Bułgarii
Obfite opady śniegu w Bułgarii
27 I 2012, 08:14:00 | Kategoria: Pogoda na świecie
Bardzo trudna sytuacja meteorologiczna ma miejsce w północno- wschodniej części Bułgarii. Od kilkudziesięciu godzin występują tam obfite opady śniegu, które sparaliżowały transport i pozbawiły kilkadziesiąt tysięcy gospodarstw domowych elektryczności. Sytuację utrudnia silny wiatr powodujący zamiecie śnieżne i ponad dwumetrowe zaspy. Zamknięty jest most na Dunaju, łączący bułgarskie Ruse z rumuńskim Giurgiu. W czterech gminach odwołano zajęcia szkolne. W Warnie z uwagi na silny wiatr zamknięto port.
Trudne warunki pogodowe występują także w środkowej i zachodniej części kraju. Dziesiątki miejscowości zostały pozbawiane prądu. Najgorsza sytuacja jest w regionie Widina, gdzie 80 tyś osób nie ma elektryczności.

Bułgarskie władze nie przepuszczają dużych pojazdów przez przejścia graniczne z Grecją i Turcją. Ruch zostanie wznowiony, kiedy opady ustaną i oczyszczone zostaną główne szlaki komunikacyjne.

Prognozy mówią że strefa opadów śniegu ma dzisiaj ustąpić i przesunąć się nad M. Czarne.

Trudną sytuację pogodową w Bułgarii przyniósł wirujący niż, znad M. Egejskiego. Jego ciepły front wciskał się w obszar zimnego powietrza które zostało sprowadzone nad Bułgarię przez klin wyżu znad północno-wschodniej Europy. Opady związane z taką sytuacją są obfite i trwają zwykle kilka dni.


suma opadów z 24 godzin 26.01.2012 w l/m²
Redaktor: Dawid Szymczak
Meteopedia
Jest to rodzaj barometru deformacyjnego, ukazującego zmiany wartości ciśnienia wraz z wysokością bezpośrednio w jednostkach wysokości. Znalazł szerokie zastosowanie między innymi w lotnictwie oraz jest wykorzystywany w alpinistyce.

Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne