Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Aktualności

2 września 1859 r. Ogromne burze słoneczne.
Równe 156 lat temu doszło do nadzwyczajnego zjawiska. Turyści, którzy spędzali wakacje pod namiotami w Górach Skalistych (USA) obudzili się w środku nocy myśląc, że właśnie wstało słońce. Ogromnie się zdziwili, gdy zobaczyli rozświetlone niebo i zdali sobie sprawę, że do wschodu słońca jeszcze dużo czasu. Czerwoną zorzę mogli również zaobserwować Kubańczycy we wczesnych godzinach porannych. Na poniższej mapie zaznaczono obszary gdzie ujawniły się zorze słoneczne.
3 IX 2015, 09:49:00 | Kategoria: Artykuły
Niezwykłe zjawiska nad Morzem Północnym.
W poniedziałek 24.08.2015 r. na morzu północnym w okolicach Belgi i Holandii powstały trąby wodne i tornada.
2 IX 2015, 10:55:00 | Kategoria: Dla Turystów
Kolejne burze z tragicznymi skutkami przeszły nad Polską.
Zeszłej nocy powtórzyła się sytuacja z końca lipca i połowy sierpnia. Burza w prawdzie była mniej katastrofalna w skutkach, ale mimo wszystko w województwach zachodniopomorskim i lubuskim odnotowano wiele zniszczeń.
2 IX 2015, 07:58:00 | Kategoria: Katastrofy
Wielkie jeziora mazurskie. Podróż najpiękniejszym szlakiem żeglugowym w Polsce.
Regon wielkich jezior mazurskich jest jednym z najpiękniejszych, pod względem przyrodniczym, miejsc nie tylko w skali Polski, ale i świata. Liczne jeziora powstałe w wyniku obecności na tym obszarze lądolodu, połączono kanałami. Pierwsze prowizoryczne kanały łączące jeziora Mamry i Śniardwy powstały w 1765 roku. Zostały one odbudowane po zniszczeniach dokonanych w trakcie wojen napoleońskich, w czasie wielkich robót publicznych w latach 1854–1857.
1 IX 2015, 12:33:00 | Kategoria: Artykuły
Świetlista noc i większy księżyc. Dlaczego?
Gdy Księżyc, Ziemia i słońce ustawią się w jednej linii, Ziemia znajdzie się pośrodku,a a Księżyc w perygeum noc staje się tak świetlista, że zauważyć można cień. W następnym miesiącu moment perygeum oraz Księżyc w pełni nastąpi 27 września, Srebrny Glob znajdzie się jeszczebliżej naszej planety niż w sierpniu (356 882 km).Często uważa się, że zjawisko superksięzyca wiąże się ze zwiększeniem siły i częstotliwości kataklizmów na Ziemi. Ta informacja nie jest jednak potwierdzona naukowo. Wiadomo tylko, że ma ono wpływ na pływy morskie, które stają się silniejsze.
1 IX 2015, 12:01:00 | Kategoria: Astronomia
Meteopedia
Z frontami atmosferycznymi związane są typowe dla nich strefy zachmurzenia i zjawiska pogody.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne