Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Niezwykłe zjawiska nad Morzem Północnym.
Niezwykłe zjawiska nad Morzem Północnym.
2 IX 2015, 10:55:00 | Kategoria: Dla Turystów
W poniedziałek 24.08.2015 r. na morzu północnym w okolicach Belgi i Holandii powstały trąby wodne i tornada.

Trąba wodna wykształciła się przy belgijskim wybrzeżu wskutek sprzyjających warunków i silnej konwekcji. Ten pionowy lej połączył morze z chmurą burzową.


Trąby wodne dzielą się na dwa rodzaje, czyli tornado, które wdziera się w morze oraz takie, które powstaje bezpośrednio nad zbiornikiem wodnym. Pierwszy rodzaj trąby wodnej zwykle powoduje większe zniszczenia niż drugi, ponieważ lej wodny, który utworzył się nad wodą nigdy nie wkracza na ląd. Nad Belgią zaobserwowano prawdopodobnie trąbę wodną drugiego typu, ponieważ nie wywołała większych szkód i była krótkotrwała.

Tego samego dnia doszło do powstania tornada nad miastem Wieringerwerf w Holandii, który dość poważnie uszkodził dwa budynki. Tornado powstaje u podstawy chmury cumulonimbus i często niesie ogromne zniszczenia.
Meteopedia
(ENSO) opisuje cykl zjawisk El Niño – La Niña, normalnie kojarzonych z propagacją pomiędzy zachodnim i wschodnim tropikalnym Pacyfikiem, ale mających wpływ, poprzez telekonekcje, także z pogodą daleko na południe i na północ od równika.Indeks oscylacji południowej (ang. Southern Oscillation Index, w skrócie SOI) jest wyliczany z różnic ciśnień atmosferycznych miesięcznych lub sezonowych pomiędzy wyspami Tahiti a Darwin (Australia).Ujemny wskaźnik SOI wskazuje na występowanie El Niño, który ma wpływ na globalny klimat. El Niño powoduje wzrost ocieplenia centralnego i wschodniego Pacyfiku, zmniejszenie siły stałych wiatrów oceanicznych Atlantyku oraz spadek opadów we wschodniej i północnej Australii.Dodatni wskaźnik SOI ma przeciwny wpływ niż ujemny wskaźnik SOI, dodatkowo wody centralnego i wschodniego Pacyfiku są chłodniejsze.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne