Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Aktualności

...
...
Toksyczna chmura w pobliżu Barcelony
Wypadek przy rozładunku ciężarówki doprowadził do uwolnienia się trujących substancji w mieście Igualada na północnym wschodzie Hiszpanii(68 km na północ od Barcelony). W efekcie powstała toksyczna chmura o pomarańczowym odcieniu. Trzy osoby zostały ranne ich stan nie jest znany. Mieszkańcy miasteczek wokół Barcelony zostali na 4 godziny poproszeni o pozostanie w domach, zwrócono uwagę by ograniczyć czas przebywania na "świeżym powietrzu".
13 II 2015, 13:50:00 | Kategoria: Ciekawostki
Zagrożenie lawinowe. W Karkonoszach największa lawina od 30 lat.
Na obszarze Polski śnieg tej zimy nie daje się we znaki, jego epizodyczna obecność ogranicza się do kilkudziesięciu godzin zalegania pokrywy śnieżnej. Są to okresy tuż po wystąpieniu opadu, może on wtedy skutecznie utrudniać podróżowanie np. samochodem. Znacznie większą pokrywę śnieg utworzył w górach, jest go na tyle dużo, że wydano (znaczny) trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Zarówno w Sudetach jak i Karpatach miejscami pokrywa znacznie przekracza 100 cm, jest ona umiarkowanie lub słabo związana na wielu stromych stokach. Wyzwolenie lawiny jest możliwe już przy małym obciążeniu dodatkowym przede wszystkim na wskazanych przez GOPR stokach. W niektórych przypadkach możliwe jest samorzutne schodzenie średnich, a sporadycznie także dużych lawin. Warunki w znacznej mierze niekorzystne. Poruszanie się wymaga bardzo dużego doświadczenia oraz posiadania bardzo dużej zdolności do lawinoznawczej oceny sytuacji. Należy unikać stromych stoków1 szczególnie wskazanych pod względem wystawy i wysokości
11 II 2015, 11:41:00 | Kategoria: Dla Turystów
Biały jak śnieg niekoniecznie!
Nawet tak oczywisty fakt że śnieg jest biały może zostać zakwestionowany przez matkę naturę. Ku zdziwieniu mieszkańców miasta Saratów w południowo zachodniej Rosji (Wyżyna Nadwołżańska, około 858 km na południe od Moskwy) śnieg który utworzył pokrywę, okazał się nie do końca biały, a wręcz miał pomarańczowy odcień. Mozna zadać sobie pytanie, kto jeszcze 100 lat temu uwierzył by, że gdzieś na świecie może spaść kolorowy śnieg. Ktoś kto by o tym opowiadał, jako naoczny świadek, wzięty byłby najprawdopodobniej za szaleńca. Dzisiaj nie trzeba było długo czekać, powszechna dostępność do aparatów fotograficznych i internetu, sprawiła, że nietypowe zjawisko, natychmiast pojawiło się w mediach społecznościowych.
4 II 2015, 15:02:00 | Kategoria: Dla Turystów
Południe Europy zmaga się z mokrą i wietrzną pogodą
Krytyczna sytuacja powodziowa panuje w rejonie Bałkanów, Bułgarii, Morza Czarnego i Turcji. Widoczna bardzo wyraźnie na górnym mapach barycznych zatoka chłodu wlewa się daleko wgłąb Afryki. To z nią właśnie w Polsce związane były spore spadki ciśnienia, których doświadczyliśmy na początku lutego. Na szczęście były one rozłożone w czasie, a sam układ nie maił tendencji do szybkiego przemieszczania się, przez co nie wiało aż tak strasznie, nie było też sporych opadów śniegu czy ulewnego deszczu. Front polarny obrał bowiem inną część kontynentu. Wyraźnie zafalowanie sprawiło że na poziomie przenoszenia 700-500 hPa adwekcja chłodu skierowała się z dalekiej północy na południe. W rejonie ciepłych wód Morza Śródziemnego doszło do wzrostu gradientu termicznego, prąd strumieniowy nabrał siły i pojawiły się sprzyjające warunki do cyklogenezy. Zasobne w wodę niże śródziemnomorskie, jeden za drugim szturmowały rejon Adriatyku, Bałkanów, Morza Egejskiego, Czarnego i dalej kierowały się nad Ukrainę oraz Rosję.
3 II 2015, 14:59:00 | Kategoria: Katastrofy
Ostatni weekend stycznia i rekordowo niskie wskazania barometrów
Nadal trwa przebudowa pola barycznego nad Europą. Na wschodzie słabnący wyż, pozostała część kontynentu w zasięgu ciągle pogłębiającego się układu niskiego ciśnienia. Warunki pogody nad obszarem Polski kształtować będzie niż, przez obszar kraju przemieszczać się będą kolejne fronty atmosferyczne. Napływać będzie chłodniejsza i wilgotna masa powietrza.
30 I 2015, 15:15:00 | Kategoria: Pogoda w Polsce
Gwałtowny atak zimy na Wschodnim Wybrzeżu USA.
Wiele serwisów informacyjnych obiegła informacja o potężnej śnieżycy, która przetacza się we wtorek przez północno-wschodnie Wybrzeże USA. Najtrudniejsza sytuacja ma wystąpić od New Jersey do Nowej Anglii. Żywioł zatem dotknie kilku-dziesięciomilionowe Nowy Jork, Boston, Providence, Hartford i Portland. Depesza meteorologiczna z New York, Kennedy International Airport informuje o ciągłych opadach słabego śniegu, który tworzy pokrywę grubości 12 cm. Temperatura wynosiła około (-4) st C. Sytuacja jest jednak bardzo dynamiczna. Niektórzy mówią że burza o której mowa, może nie mieć swojego odpowiednika w historii megalopolis Wschodniego Wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Spaść ma bowiem 100 cm śniegu.
27 I 2015, 12:07:00 | Kategoria: Katastrofy
W weekend namiastka zimy. Prognoza na 24-25 stycznia
Nad Morzem Śródziemnym rozbudował się rozległy i głęboki niż, którego zatoka oraz fronty sięgają aż po Bałtyk. Strefa frontów także nad Wyspami Brytyjskimi. Zachodnia część kontynentu pod wpływem słabnącego klina wyżowego. Natomiast daleko na wschodzie mroźny wyż. Nad zachodnią Polskę napłynie zimna masa powietrza. Natomiast na wschodzie zalegać będzie cieplejsze i wilgotne powietrze polarnomorskie.
22 I 2015, 17:35:00 | Kategoria: Pogoda w Polsce
Ferie na nartach?! Stan pokrywy śnieżnej na stokach w Polsce.
W województwach dolnośląskim, mazowieckim, opolskim i zachodniopomorskim 19 stycznia rozpoczął się okres dwutygodniowych ferii zimowych. Od 26 stycznia wolne będą mieli także uczniowie z Podlasia i Mazur. Sytuacja baryczna na najbliższe dni nie daje wielkich szans na prawdziwą zimę. Jeśli padał będzie śnieg to szybko zamieni się on w breje, po czym stopnieje. Tylko w górach na specjalnie przygotowanych stokach narciarskich jest go dużo, tutaj też jest on utrzymywany tak, aby zapewniał komfort sympatykom zimowych szaleństw. Krótki zestaw ośrodków narciarskich w Polsce i aktualny stan pokrywy śnieżnej
20 I 2015, 10:36:00 | Kategoria: Dla Turystów
Holuhraun z lotu ptaka. Rzeka gotujących się skał
Świetne zdjęcia z powietrza prezentują erupcje szczelinową pola lawy Holuhraun. Jezioro "gotującego" się bazaltu przekracza powierzchnią 84 km2 (dla porównania Manhattan ma (59) km2, albo Polski Olsztyn 88 km2). Jest to największa erupcja w tym miejscu od 18 wieku. 29 sierpnia 2014 roku doszło do zdumiewającego zjawiska, gdzie lawa dotarła do największego islandzkiego lodowca Vatnajökull, tworząc sobie drogę przez północną rozpadlinę. Wylewająca się z głębin ziemi rzeka magmy ma już 500 metrów długości i 70 metrów głębokości. To największa erupcja od 1783 roku, wtedy jednak żywioł spowodował śmierć 20% populacji ludności Islandii.
16 I 2015, 17:05:00 | Kategoria: Ciekawostki
Słońce deszcz i śnieg! Sprawdź prognozę na 17-18 styczna
Nad zachodnią i północną częścią Europy dominują niże z frontami atmosferycznymi. Pogodny wyż w rejonie Morza Czarnego a także na wschodzie kontynentu. W ciągu najbliższego weekendu warunki pogody nad obszarem Polski kształtować będzie niż znad Skandynawii i kolejne fronty. Nad obszar kraju z południa kontynentu napływać będzie ciepła i wilgotna masa powietrza.
16 I 2015, 12:16:00 | Kategoria: Dla Turystów
...
...
Meteopedia

Jest to metoda obliczeniowa, w zakresie prognozowania burz.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne