Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Biały jak śnieg niekoniecznie!
"Biały jak śnieg" niekoniecznie!
4 II 2015, 15:02:00 | Kategoria: Dla Turystów
Nawet tak oczywisty fakt że śnieg jest biały może zostać zakwestionowany przez matkę naturę. Ku zdziwieniu mieszkańców miasta Saratów w południowo zachodniej Rosji (Wyżyna Nadwołżańska, około 858 km na południe od Moskwy) śnieg który utworzył pokrywę, okazał się nie do końca biały, a wręcz miał pomarańczowy odcień. Mozna zadać sobie pytanie, kto jeszcze 100 lat temu uwierzył by, że gdzieś na świecie może spaść kolorowy śnieg. Ktoś kto by o tym opowiadał, jako naoczny świadek, wzięty byłby najprawdopodobniej za szaleńca. Dzisiaj nie trzeba było długo czekać, powszechna dostępność do aparatów fotograficznych i internetu, sprawiła, że nietypowe zjawisko, natychmiast pojawiło się w mediach społecznościowych.


Naturalnie nie obyło się bez licznych teorii spiskowych i niepokoju. Wielu obawiało się że podejrzany kolor mógł być efektem opadu radioaktywnego, lub że śnieg został skażony chemicznie. Inni z przerażeniem myśleli, ze coś złego stało się z ich wzrokiem.

Sprawę trzeba było niezwłocznie wyjaśnić by przerwać krąg spekulacji. Głos zabrał dyrektor służby meteorologicznej w Sarotowie Mikhail Boltukhin. Nietypowe zjawisko tłumaczy on obecnością głębokiego niżu w rejonie wschodniej Sahary. Układ ten unosi ogromną ilość pyłu, który trafia do górnej troposfery i opada w wyższych szerokościach geograficznych wraz z opadami śniegu, bądź deszczu. Jest to zjawisko rzadkie, ale znane i dokładnie opisane w literaturze przedmiotu.Tajemniczy kolor jest zatem efektem zanieczyszczenia tzw litometeorami, a wiec cząstkami stałymi w atmosferze. Nie jest to zatem zjawisko szkodliwe, bowiem kolor nadany został przez drobne cząsteczki skał, a te zbudowane są głównie z kwarcu SiO2, czerwonawy kolor nadaje zwykle hematyt lub getyt, czyli trójwartościowe związki żelaza.

Redaktor: Dawid Szymczak
Meteopedia
Najogólniej, jest to opad kropel wody o średnicy ponad 0,5 mm lub kropel mniejszych, jeśli upadają rzadko. W sytuacji, gdy krople wody osiągając powierzchnię ziemi ulegają zamarznięciu, mamy do czynienia z deszczem marznącym. Zdarza się również, że krople wody nie osiągają powierzchni ziemi i w takim przypadku mamy do czynienia z

virgą.


Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne