Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Świąteczna niedziela wolna od pracy! Sprawdź pogodę - video
Świąteczna niedziela wolna od pracy! Sprawdź pogodę - video
22 V 2015, 12:35:00 | Kategoria: Dla Turystów
Co niektórych może zdziwić fakt, że niedziela 23.05. jest dniem wolnym od handlu. Zatem większość sklepów będzie zamknięta. To z okazji święta kościelnego Zesłania Ducha Świętego. Według Dziejów Apostolskich wydarzenie, to miało miejsce w pierwsze po zmartwychwstaniu Jezusa święto Pięćdziesiątnicy. Na zebranych w wieczerniku apostołów zstąpił Duch Święty. Apostołowie zaczęli przemawiać w wielu językach (ksenolalia) oraz otrzymali inne dary duchowe – charyzmaty (Dz. Ap. 2,1-11). Wydarzenie to zostało zapowiedziane przez Jezusa przed jego Wniebowstąpieniem. Często święto to nazywane jest Zielonymi Świątkami. Badacze przypuszczają że może być ono powiązane z słowiańskim świętem Stado, kiedy to jeszcze w okresie przedchrześcijańskim radośnie czczono, ówczesne bóstwa, wszelką płodność, siłę drzew, zielone gałęzie i wiosnę.

Co przyniesie koniec tygodnia w pogodzie? Pole baryczne nad Europą wygląda obiecująco, bowiem przeważająca część kontynentu znajdować będzie się pod wpływem rozległego klina wyżowego, który ciągnie się od wschodniego Atlantyku po zachodnią Rosję. To też na przeważającym obszarze Polski trzeba się spodziewać słonecznej pogody. Nieco gorzej sytuacja wyglądać będzie w południowo wschodniej części kraju, tutaj na ogół dużo chmur i drobne opady deszczu, poprawa pogody dopiero w niedzielę, późnym popołudniem. W sobotę przelotny deszcz może pojawić się na Pomorzu i zachodzie Polski, opady te będą jednak symboliczne i krótkotrwałe. Istotnym zjawiskiem do odnotowania będą też mgły i spadki temperatury do 4-2 st C, lokalnie na Pomorzu i Mazurach przygruntowe przymrozki.

Redaktor: Dawid Szymczak
Meteopedia
Gradient to wskaźnik mówiący o wielkości zmiany danego parametru przypadającej na jednostkę odległości bądź wysokości.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne