Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Środa: Burzowy wschód i zimny deszczowy zachód Polski
Środa: Burzowy wschód i zimny deszczowy zachód Polski
19 V 2015, 13:59:00 | Kategoria: Dla Turystów
Trwa wyraźna przebudowa pola barycznego nad Europą. Musi to naturalnie przynieść zmiany w dotychczasowej pogodzie. We wtorek nad Polską faluje front, który leniwie próbuje przetaczać się na wschód, jednak zadanie to uniemożliwia mu klin wyżowy znad Europy Wschodniej. Dotychczas dominował przepływ powietrza z zachodu na wschód. Kolejne niże znad Atlantyku wpadały w obszar południowej Skandynawii, sprowadzając nad Polskę niewielkie opady deszczu i zimne polarnomorskie masy powietrza, które charakteryzowały się wietrzną pogodą i zimnem. W noc z poniedziałku na wtorek w górnej atmosferze doszło do wyraźnego zafalowania, co przejawia się wędrówką zimnego powietrza z rejonu północnego Atlantyku, w kierunku niższych szerokości geograficznych, sięgających środkowej Hiszpanii. Tym czasem na wschodzie ciepłe masy powietrza z południa wędrują ku północy i tam buduje się grzbiet geopotencjału, wyrażony przyziemnym wyżem.Tym samym zasadniczy front który we wtorek przynosi pochmurny typ pogody nad zachodnią Polską nie bardzo ma możliwość przemieszczania się na wschód. Zachmurzenie na nim wędruje z południa na północ , lub północny wschód. przepływ powietrza wzdłuż linii frontu, na poziomie sterowania przeważnie sprzyja jego falowaniu, a więc wzmożeniu aktywności zjawisk. Te wg modeli numerycznych najbardziej zaznaczyć mają się od południa i centrum po wschód kraju. Tutaj dużo deszczu,burze i wszystkie zagrożenia z nimi związane, temperatura maksymalna w środę przekroczy na Polesiu 27 st C. Natomiast na zachodzie dużo chmur, okresami deszcz i zimno, maksymalnie 13-14 st C.


19.05.2015 godz15.15. MSG- Niż nad Morzem Północnym. Wyż nad Wschodnią Europą i strefa frontowa m.in nad Polską i Krajami Alpejskimi.
Redaktor: Dawid Szymczak
Meteopedia
Chmury warstwowe deszczowe mają znaczną grubość dochodzącą do kilku kilometrów, dlatego nie widzimy przez nie Słońca. Chmury te mają ponury, ciemnoszary wygląd i z nich najczęściej pada deszcz lub śnieg.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne