Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Spektakularny widok chmury wulkanicznej nad Rio de Janeiro
Spektakularny widok chmury wulkanicznej nad Rio de Janeiro
28 IV 2015, 14:59:00 | Kategoria: Dla Turystów
Apokaliptyczne widoki rozdartego nieba, które sprawiało wrażenie jakby miało spaść człowiekowi na głowę, ujęły fotografie w pobliżu wulkanu Calbuco w południowym Chile. Europejskie satelity MetOp monitorują emisję aerozoli i pyłów wulkanicznych związanych z erupcją do której doszło 22. kwietnia 2015. W okresie 5 dni krótka animacja pokazuje rozprzestrzenianie się chmury dwutlenku siarki, która wędrowała na wschód z Chile w kierunku Brazylii.Efekt widoczny na zdjęciu poniżej! Spektakularny zmierzch przepełniony purpurowym pióropuszem nad zachodnim niebem Rio de Janeiro 26 kwietnia. Jest to barwa nieba charakterystyczna właśnie dla obszarów aktywnych wulkanicznie, gdzie wyniesione do stratosfery aerozole mieszają się pomiędzy błękitem nieba i zwykłym żółtoczerwonym zachodem Słońca, dając ostatecznie purpurowy odcień.
Redaktor: Dawid Szymczak
Meteopedia
Fujita (Tetsuya Theodore) "Ted" urodził się 23 października 1920 w japońskim Kitakyushu (Prefektura #cenzura# Studiował i później pracował na Kyushu Institute of Technology, gdzie zdobył tytuł profesora. W 1953 roku został zaproszony przez Uniwersytet w Chicago, który zainteresował się badaniami Fujity. Zrewolucjonizował on wiedzę na temat gwałtownych burz, tornad, dynamiki sztormów i cyklonów tropikalnych.

Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne