Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Aktualności
Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać informacje o pogodzie wpisz swój e-mail.
Ankieta

Spektakularny widok chmury wulkanicznej nad Rio de Janeiro
Spektakularny widok chmury wulkanicznej nad Rio de Janeiro
28 IV 2015, 14:59:00 | Kategoria: Dla Turystów
Apokaliptyczne widoki rozdartego nieba, które sprawiało wrażenie jakby miało spaść człowiekowi na głowę, ujęły fotografie w pobliżu wulkanu Calbuco w południowym Chile. Europejskie satelity MetOp monitorują emisję aerozoli i pyłów wulkanicznych związanych z erupcją do której doszło 22. kwietnia 2015. W okresie 5 dni krótka animacja pokazuje rozprzestrzenianie się chmury dwutlenku siarki, która wędrowała na wschód z Chile w kierunku Brazylii.



Efekt widoczny na zdjęciu poniżej! Spektakularny zmierzch przepełniony purpurowym pióropuszem nad zachodnim niebem Rio de Janeiro 26 kwietnia. Jest to barwa nieba charakterystyczna właśnie dla obszarów aktywnych wulkanicznie, gdzie wyniesione do stratosfery aerozole mieszają się pomiędzy błękitem nieba i zwykłym żółtoczerwonym zachodem Słońca, dając ostatecznie purpurowy odcień.




Redaktor: Dawid Szymczak
Meteopedia
sytuacja w tropikalnym Pacyfiku z wiatrami pasatowymi silniejszymi niż średnia. Wiatry pasatowe mają składową wiatru wiejącą ze wschodu i spiętrzają ocean (o około 60 cm) w zachodnim Pacyfiku, transportują także wilgotność. Temperatura oceanu w zachodniej części Pacyfiku jest stosunkowo wysoka co powoduje burze i powstawanie cyklonów tropikalnych.



Konsekwencją ruchu wód oceanicznych oraz pasatów są bardziej obfite deszcze monsunowe w Indiach oraz intensywniejsze niż zazwyczaj opady w Australii, Indonezji oraz Afryce południowo-zachodniej. Poprzez zepchnięcie polarnego prądu strumieniowego znad Kanady nad obszar Stanów Zjednoczonych przyczynia się do ochłodzenia zim w tym rejonie.



W latach występowania La Niña, słabnie również podzwrotnikowy prąd wiejący nad Zatoką Meksykańską, umożliwiając huraganom znad Oceanu Atlantyckiego przesuwanie się na zachód.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne