Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Halny: Kasprowy 140 km/h, Bielsko Biała 104 km/h
Halny: Kasprowy 140 km/h, Bielsko Biała 104 km/h
5 XI 2014, 09:28:00 | Kategoria: Dla Turystów
Zbliżenie do siebie centrów dwóch potężnych układów barycznych, które kształtują pogodę nad Europą sprawia że przez łańcuch górski Karpat Zachodnich i Sudetów przepływa prostopadle strumień powietrza, ten na skutek tzw procesów adiabatycznych generuje wiatr fenowy. Mieszkańcy Podhala i Pogórza mówią wtedy że wieje halny.
Ostatniej doby według depesz nadanych przez stacje meteorologiczne, najsilniej wiało na Kasprowym 140km/h. Porywy do 104 km/h notowano w Bielsku Białej, natomiast w Zakopanym wiatr przekraczał 90 km/h. Również w Sudetach szaleje wichura, tutaj nie jest na szczęście tak silna jak w Beskidach, w Kłodzku porywy dochodziły do 70 km/h. Jeszcze słabiej wieje na Podkarpaciu Rzeszów i Lesko 60 km/h.

Strażacy interweniowali 27 razy, relacjonuje mł. kpt. Andrzej Król – Łęgowski, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zakopanem. Wiatr zerwał trzy dachy, jeden na budynkach w Centralnym Ośrodku Sportu w Zakopanem, drugi na kościele parafialnym na zakopiańskiej Cyhrli oraz trzeci w jednym z gospodarstw w Murzasichlu.

Ponadto strażacy interweniowali w rejonach, gdzie zostały zerwane linie energetyczne oraz powalone drzewa, głównie w okolicach Murzasichla.

Zablokowana była ulica Oswalda Balzera prowadząca do Morskiego Oka – mówi strażak. Droga już jest przejezdna.

Halny dał się we znaki i pod Babią Górą. W Skawicy w gminie Zawoja wiatr uszkodził dach domu i zdemolował miejscowy cmentarz. Porwał też blaszany garaż, który uderzył w pobliski dom. Ponadto drzewa blokowały drogi w Sidzinie.

Na szczęście mimo silnego wiatru i dokonanych przez niego zniszczeń, nikomu nic się nie stało.


szron
Temperatura godz7.00 05.1102014

Halny to jednak nie tylko wiatr a wysokie wartkości temperatury, zarówno minimalnej jak i maksymalnej, stąd w środę o 7.00 w Bielsku Białej i Nowym Sączu 14 st C. Oddziaływanie fenu można odczuć aż po Częstochowę i Kalisz gdzie temperatura znacznie różni się od tej która występuje dalej na północ.


Redaktor: Dawid Szymczak
Meteopedia
Z frontami atmosferycznymi związane są typowe dla nich strefy zachmurzenia i zjawiska pogody.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne