Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Czwartek: Obfite opady w górach, Bałtyk- deszczowo, Mazury- przekropnie
Czwartek: Obfite opady w górach, Bałtyk- deszczowo, Mazury- przekropnie
20 VII 2011, 12:19:00 | Kategoria: Dla Turystów
Czwartek będzie kolejnym dniem z pogodą kształtowaną przez aktywny niż znad Polski (Niemieccy synoptycy ochrzcili go imieniem Otto). Strefa zachmurzenia frontowego zasłoni niebo chmurami z których wypadnie duża ilość deszczu. Największych sum opadów należy spodziewać się jednak w górach. Jeśli sprawdzą się prognozy modeli numerycznych odnośnie wielkości opadów (ok. 60 litrów na metr kwadratowy w ciągu 6 godzin) możliwe będzie wezbranie górskich rzek w Zlewni Górnej Wisły i Górnej Odry.

Północny wiatr nad Bałtykiem, opady i całkowite zachmurzenie nie pozwolą zbyt wyraźnie wzrosnąć temperaturze powietrza. Ta w zdecydowanej części wybrzeża nie przekroczy 20 st C. Dużo deszczu szczególnie we wschodniej części wybrzeża, tam jednak są szanse na przejaśnienia, gdyż zachmurzenie związane z frontem przemieszczać będzie się w kierunku zachodnim.

Pogodniej będzie na Mazurach, szczególnie we wschodniej części regionu. Możliwe są tam tylko przelotne opady deszczu, im dalej jednak na zachód, tym więcej deszczu, możliwe burze. W miarę upływu dnia powinno się na krótko przejaśniać. Zwrotnikowa masa powietrza zapewnia w regionie wysoką temperaturę, ale komfort ze względu na dużą wilgotność będzie obniżony ze względu na odczucie parności.


Redaktor: Dawid Szymczak
Meteopedia

Skala Fujity – siedmiostopniowa skala oceniająca poziom intensywności tornad na podstawie zniszczeń zabudowy i rzadziej roślin. Opracował ją w 1977 Tetsuya "Ted" Fujita z Uniwersytetu w Chicago. Rozwinął ją razem z Allenem Pearsonem 1973 o długość i szerokość ścieżek.





1 lutego 2007 skala Fujity została zaktualizowana do "Rozszerzonej Skali F" ("Skala EF" ang. Enhanced F Scale), gdzie zniszczenia podzielone będą na klasy w odniesieniu do konkretnych rodzajów konstrukcji obiektów budowlanych. Pozwolić to ma sprawniej posługiwać się nią na terenie Stanów Zjednoczonych.


Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne