Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
...
Ciemna zasłonka coraz większa...
Jak donosi raport Global Carbon Project, emisja dwutlenku węgla z każdym rokiem jest coraz większa. Już w roku 2013 wynosiła ona 36,1 mld ton, więc o 2,3% więcej niż w 2012.
10 X 2014, 11:52:00 | Kategoria: Klimat
Ciepło ukryte na dnie oceanu.
Ocean Atlantycki spowalnia globalne ocieplenie? Naukowcy twierdzą, że od 1990 roku proces ten nie jest tak intensywny, gdyż duże ilości ciepła magazynowane są na dnie oceanu.
16 IX 2014, 11:18:00 | Kategoria: Klimat
Maj 2014- nawet 400% średniej opadów z wielolecia.
Z uwagi że pogoda w maju 2014 roku nie należała do najspokojniejszych,to też warto poświęcić chwilę na przeanalizowanie jednego z najistotniejszych elementów pogody jakim są opady. Co prawda temperatura też jest istotna, ale na tym polu nie działo się tu zbyt wiele. W przeciągu miesiąca kształtowała się ona w granicach normy. Największe anomalie odnotowano na wschodzie Europy, Wyspach Brytyjskich i Hiszpanii, gdzie maj był po prostu cieplejszy niż zwykle.
6 VI 2014, 16:09:00 | Kategoria: Klimat
Gdzie jest zima? W Arabii Saudyjskiej! Tam właśnie spadł śnieg
Choć luty jest miesiącem zarezerwowanym typowo do zimowych warunków pogodowych. W tym roku ku zaskoczeniu wielu jest raczej wiosennie. Cieszą się Ci co zaoszczędzą na ogrzewaniu, płaczą i liczą straty górale. Zimy na chwilę obecną nie widać nawet na mapach prognoz długoterminowych. Ta w tym roku upodobała sobie środkową i wschodnią część USA oraz Japonię. Nawet w Moskwie temperatury maksymalne utrzymują się w okolicach 0 st C, a w olimpijskiej Soczi to już niemalże lato. Zima postanowiła zawitać całkiem nieoczekiwane w znanej z piekielnych temperatur Arabii Saudyjskiej.
20 II 2014, 10:39:00 | Kategoria: Klimat
El Niño, La Niña czy La Nada?
Według raportu Climate Prediction Center (CPC) do wiosny 2014 roku El Niño nie będzie miał wpływu na stan pogody. Obecnie Pacyfik znajduje się w fazie "neutralnej".
11 X 2013, 12:30:00 | Kategoria: Klimat
W pobliżu Sieradza nagrano tworzenie się trąby powietrznej
Jeszcze kilkadziesiąt lat temu klimatolodzy twierdzili, że trąby powietrzne w Polsce to zjawisko znane, ale niezwykle rzadkie. Z opracowania klimatolog, Haliny Lorenc ich liczbę w latach 1979-1988 szacowano od 1 do 4 rocznie. Dziś w dobie zaawansowanej i zminiaturyzowanej elektroniki, naoczni świadkowie mogą bez problemu zarejestrować tworzenie się charakterystycznej tuby, która ostatecznie łączy się z gruntem zasysając do środka chmury ogromną ilość ciepłego i wilgotnego powietrza.
31 V 2013, 12:25:00 | Kategoria: Klimat
Zmiana krajobraz Mount Everestu i jego okolic
Członkowie zespołu, którzy przeprowadzają badania dotyczące redukcji lodowca na najwyższym szczycie świata przedstawili swoje wnioski w dniu 14 maja na Zgromadzeniu Ameryk w Cancun
15 V 2013, 12:48:00 | Kategoria: Klimat
Wpływ zmian klimatu na hodowlę reniferów
Tysiące ludzi na ziemi zajmuje się hodowlą około 2,5 mln reniferów. Zmiany klimatu i coraz większe zainteresowanie surowcami w okolicach Arktykii wpływa na hodowlę tych zwierząt.
7 V 2013, 20:33:00 | Kategoria: Klimat
Tendencja do zmian letnich opadów monsunowych
W dniach 18-19 kwietnia odbyło się Forum Klimatyczne Południowej Azji w Katmandu. Eksperci przedstawili tendencję do zmian wielkości letnich opadów monsunowych.
23 IV 2013, 16:15:00 | Kategoria: Klimat
Wielkanocna rozróba Erika to jeszcze nie koniec zimy!
Wielkanocny atak zimy skutecznie sparaliżował życie mieszkańcom środkowej i wschodniej Europy. Najtrudniej sytuacja wyglądała w Czechach na Słowacji w Polsce i na Węgrzech. Nieciekawie jest też w sąsiedniej Białorusi, gdzie trwa mobilizacja przed roztopami. Już teraz saperzy kruszą lód na tamtejszych rzekach.
1 IV 2013, 23:23:00 | Kategoria: Klimat
...
Meteopedia


Wskaźnik
stresu cieplnego (ang. Heat Stress Index) - jest metodą
stosowaną do oszacowania wpływu temperatury i wilgotności na
organizm ludzki.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne