Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

W pobliżu Sieradza nagrano tworzenie się trąby powietrznej
W pobliżu Sieradza nagrano tworzenie się trąby powietrznej
31 V 2013, 12:25:00 | Kategoria: Klimat
Jeszcze kilkadziesiąt lat temu klimatolodzy twierdzili, że trąby powietrzne w Polsce to zjawisko znane, ale niezwykle rzadkie. Z opracowania klimatolog, Haliny Lorenc ich liczbę w latach 1979-1988 szacowano od 1 do 4 rocznie. Dziś w dobie zaawansowanej i zminiaturyzowanej elektroniki, naoczni świadkowie mogą bez problemu zarejestrować tworzenie się charakterystycznej tuby, która ostatecznie łączy się z gruntem zasysając do środka chmury ogromną ilość ciepłego i wilgotnego powietrza.
Za pomocą internetu, nagrania mrożącego krew w żyłach zjawiska, znajdują się na stronach głównych portali internetowych. Wszyscy widzimy jednoznaczny dowód na powstanie trąby powietrznej. Tym samym przyrodzie coraz trudniej ukryć swoje groźne oblicze. To też dziś coraz powszechniej źródła podają, że rocznie na obszarze Polski może występować od 8 do 15 trąb powietrznych.



Co prawda, nie osiągają one tak potężnych rozmiarów jak te z USA, ale mogą być równie destrukcyjne. Dowodem na to może być przypadek powalenia 520 ha boru sosnowego w powiecie tucholskim 14 lipca 2012 roku. Często przywołuje się też historie trąby powietrznej z okolic Lublina kiedy to 20 lipca 1931 żywioł zniszczył budynki o grubości murów przekraczających 50cm. Trąba zabiła wtedy 6 osób a ponad sto było rannych. Wiatr przewracał nawet załadowane wagony towarowe.

Na całe szczęście są to zjawiska lokalne i krótkotrwałe, wąski pas zniszczeń jaki tworzą, odpowiada w przybliżeniu rozmiarom poprzecznym wiru, zazwyczaj około 200-250 m. Z drugiej strony ich krótkotrwałość i lokalny charakter sprawia, że są praktycznie nie do przewidzenia. Możemy tylko próbować szacować prawdopodobieństwo ich pojawienia się w pewnych warunkach synoptycznych.

Takowe wystąpiły 30 maja 2013 roku. Jedna w okolicach Sieradza, gdzie mieszkańcy wsi Redzeń Drugi w mówią o szczęściu, ponieważ niewiele brakowało, aby trąba uderzyła w zabudowania. We wsi kilkanaście gospodarstw zamieszkuje niecałe 40 osób. Zniszczenia mogły być wówczas duże. Na obecną chwilę wiadomo że powalonych jest kilkanaście dębów o średnicy 1,5 m.

Podobne zjawisko miało miejsce w województwie małopolskim, gdzie trąba powietrzna przeszła przez trzy miejscowości: Śmiłowice, Gruszów i Pławowice.

Strażacy byli wzywani do interwencji na terenie powiatu łącznie 65 razy. Trąba powietrzna przeszła przez teren, gdzie stały budynki mieszkalne, więc skala zniszczeń jest ogromna.




W Święto Bożego Ciała burze nękały głównie południową i zachodnią część kraju, przynosząc na tym obszarze obfity deszcz. Są one związane bezpośrednio z niżem atmosferycznym znad Czech, kieruje on nad Polskę ciepłe i wilgotnochwiejne powietrze z południa. Przeglądając dane z radiosondażu wykonanego w Popradzie możemy wywnioskować, że ta masa powietrza zawierała bardzo dużo wody. Niedosyt wilgotności do 5784m nie przekraczał 2 st C. a wilgotność właściwa przy ziemi to 10 g/kg. Na wysokości ok 3 km 5.11g/kg. Tak duża ilość pary wodnej w przyziemnej warstwie powietrza sprzyja tworzeniu się bardzo niskich podstaw chmur Cb, co stwarza komfortowe warunki do opuszczenia się charakterystycznego leja, który tworzy zjawisko trąby powietrznej.
Redaktor: Dawid Szymczak
Meteopedia

Vilhelm Friman Koren Bjerknes, norweski fizyk i meteorolog urodzony 14 marca 1862 roku w miejscowości Christiania (nazwa stolicy kraju - Oslo w latach 1624-1878).
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne