Aktualności
Newsletter
Ankieta
Aktualności › Artykuły
|
Od kilku dni satelitarne urządzenia rejestrujące aktywność naszej dziennej gwiazdy wskazują na wzmożoną aktywność Słońca.
16 V 2013, 16:42:00 | Kategoria: Artykuły
Wraz z sezonem burzowym pojawiają się nowe ciekawostki odnośnie czynników wpływających na wzmożoną aktywność elektryczną chmur burzowych. Ich efektem naturalnie są pioruny. Te składają się ze zjawiska świetlnego zwanego błyskawicą i fali dźwiękowej znanej jako grzmot. Najpotężniejsze zbadane błyskawice miały aż 70 km długości. Natomiast jeśli słyszymy grzmot, to znaczy, że burza jest w odległości 16-24 km.
6 V 2013, 13:31:00 | Kategoria: Artykuły
W kończącym się już tygodniu nastąpiła bardzo ważna przebudowa pola barycznego. Dzięki niej zmieniła się adwekcja powietrza.
Przestało
napływać zimne powietrze z kierunków północnych a zastąpiła je ciepła i
wilgotna masa powietrza znad Atlantyku. Zarówno w piątek jak i przez
większą część kwietniowego weekendu będzie trwał okres przejściowy.
Charakteryzuje się on powrotem układów niżowych w nasze szerokości
geograficzne.
11 IV 2013, 15:37:00 | Kategoria: Artykuły
Tegoroczny sezon zimowy cieszyć może tych, którzy na zimie zarabiają. Obfitość śniegu i zimno towarzyszyło nam aż do pierwszych dni kwietnia. Największą niespodziankę sprawił nam jednak marzec. Najbardziej przekonały się o tym przylatujące do nas Bociany, Gęsi i Czaple. Także rodzime zwierzęta leśne brodząc w śniegu z trudem skubały przemarznięte liski zbóż ozimych. Wiele nadleśnictw intensywnie organizowało dokarmiane zwierzyny, która pomnaża straty w uprawach.
8 IV 2013, 13:09:00 | Kategoria: Artykuły
Diametralnie różne typy pogody wystąpią w ciągu najbliższej doby na obszarze Polski. W zachodniej części niebo jest niemalże bezchmurne, co daje duże szanse na obserwacje komety C/2011 L4 (PanSTARRS). Najlepiej widoczna będzie ona na zachodnim horyzoncie w porze wieczornej. Pomimo dość dużej magnitudy jasności warto mieć ze sobą lornetkę. Zupełnie inaczej jest na południowym wschodzie, przez najbliższe kilkanaście godzin spodziewane są tam intensywne opady śniegu które przyniosą kilkudziesięcio-centymetrowy przyrost pokrywy śnieżnej. Sytuacje utrudniał będzie silny wiatr, który powodował będzie zamieć śnieżną. Tak więc warunki podróżowania po wschodniej a szczególnie południowo-wschodniej Polski będą trudne, a nawet niemożliwe.
14 III 2013, 17:38:00 | Kategoria: Artykuły
Cóż za paradoksalną naturę miał tegoroczny luty. Analizując średnie odchylenie wartości temperatury dla tego miesiąca, okazuje się , że jednym z najcieplejszych miejsc w Polsce było Podlasie. Znane jako bieguny zimna Suwałki czy Białystok cieszyły się temperaturą o 1,7 st C wyższą niż przeciętna wartość tego parametru dla lutego. Natomiast znane z łagodnych zim Świnoujście czy Zielona Góra były zmuszone pogodzić się z niższymi niż zwykle wartościami temperatury.
4 III 2013, 13:07:00 | Kategoria: Artykuły
W ostatnich dniach w mediach pojawiły się zdjęcia jakie zrobił Brett Martin pracownik holownika. 46 km na północny zachód od miasta Onslow w Zachodniej Australii sfotografował on przemieszczającą się nad wodami oceanu burzę piaskową. Nieprzywykłym do takich widoków, oddech pustyni na pełnym morzu, może przywołać najczarniejsze skojarzenia - z zagładą Ziemi włącznie.
16 I 2013, 10:33:00 | Kategoria: Artykuły
Pochmurne i krótkie grudniowe dni, kiedy wilgotność przekraczała przez większą część dnia 95 %, stwarzały wrażenie, że jest ciągle mokro, ponuro i wilgotno. Analizując jednak mapę normy opadów dla grudnia 2012, Polska poza Hiszpanią, Włochami i Norwegią była jednym z z najsuchszych krajów starego kontynentu. Pomimo iż dni z opadem w najsuchszym rejonie Kujaw i Pomorza było ok. 15, to deszcz był raczej krótkotrwały i w deszczomierzu zaznaczał jedynie śladową ilością zebranej wody.
8 I 2013, 10:51:00 | Kategoria: Artykuły
Australijscy badacze klimatu i meteorologii uznali oficjalnie występowanie tak zwanych ognistych trąb powietrznych. Mimo powszechnie istniejących dowodów, gównie w postaci nagrań video, zjawisko to jest słabo poznane. Jednak jego skutki mogą spowodować poważne zagrożenie pożarem. Płomienie niesione przez ten rodzaj tornada niejednokrotnie bowiem docierały do centrów miast, stanowiąc realne zagrożenie zapłonu łatwopalnych części elewacji budynków. Szczególnie, że ogień, podobnie jak w wysokim kominie podsycany jest pędem powietrza.
26 XI 2012, 09:05:00 | Kategoria: Artykuły
Kto przegapił transmisje na żywo z całkowitego zaćmienia Słońca nad południowo-wschodnim Pacyfikiem, może obejrzeć sobie powtórkę. Taka już wygoda współczesnej cywilizacji. Warto dodać, że to drugie w tym roku takie zjawisko. Wcześniej 20 maja obrączkowe zaćmienie Słońca miało miejsce w w pasie od Hongkongu przez Wyspy Japońskie, północny Pacyfik, po środkowe USA. Kolejny raz, kiedy księżyc zasłoni tarczę słoneczną przypadnie na 10 maja 2013 roku.
14 XI 2012, 13:20:00 | Kategoria: Artykuły
|
Na skróty
prognoza pogody
pogoda w Polsce
pogoda na świecie
zdjęcia satelitarne
meteorologia
ostrzeżenie meteorologiczne
depesze
SYNOP
METAR
TAF
mapa pogody
klimat
meteopedia
Aura
pogoda aktualna
stan pogody
kalkulator meteorologiczny
prognoza sezonowa
klimat Polski
prawdopodobieństwo burz
burze
artykuły meteorologiczne
biuro prognoz
prognoza dla lotnictwa
prognoza długoterminowa
pogoda w miastach
zdjęcia meteorologiczne
galeria pogody
prognoza biometeorologiczna
prognozy specjalne
Aura Centrum sp. z o. o. 1998 – 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności