Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Planetoida Westa na Polskim niebie.
Planetoida Westa na Polskim niebie.
2 X 2015, 10:48:00 | Kategoria: Astronomia
Jedna z lepiej poznanych planetoid w naszym Układzie Słonecznym, przez najbliższe dwa tygodnie będzie możliwa do obserwacji nawet gołym okiem. Będzie to możliwe dzięki intensywnemu świeceniu oraz rozmiarowi gwiazdy.


Wielkość Vesty i innych planetoid.

Westa to jedna z jaśniejszych planetoid. Jej blask ocenia się na 5-8 magnitudo (jednostka miary stosowana do oznaczania blasku gwiazd; im niższa wartość magnitudo tym obiekt mocniej świeci). Poniżej przedstawiamy różnicę wielkości gwiazd według skali magnitudo.

W zeszły wtorek Westa osiągnęła 6 magnitudo to znaczy, że będzie widoczna dla osób z dobrym wzrokiem obserwujących ją z ciemnego miejsca. Pozostali bez problemu zauważą ją przez lornetkę.



Planetoida znajdzie się w gwiazdozbiorze Wieloryba na obszarze w kształcie trójkąta, którego wierzchołki będą wyznaczały gwiazdy eta Ceti, iota Ceti i Deneb Kaitos.


By mieć pewność, ze obserwujemy właściwy obiekt trzeba zapamiętać jego dokładne położenie i następnej nocy sprawdzić czy się przesunął. Jeśli tak można być pewnym, że podziwia się planetoidę Westa.

Źródło: losyziemi.pl
space.com

Meteopedia

Skala Fujity – siedmiostopniowa skala oceniająca poziom intensywności tornad na podstawie zniszczeń zabudowy i rzadziej roślin. Opracował ją w 1977 Tetsuya "Ted" Fujita z Uniwersytetu w Chicago. Rozwinął ją razem z Allenem Pearsonem 1973 o długość i szerokość ścieżek.





1 lutego 2007 skala Fujity została zaktualizowana do "Rozszerzonej Skali F" ("Skala EF" ang. Enhanced F Scale), gdzie zniszczenia podzielone będą na klasy w odniesieniu do konkretnych rodzajów konstrukcji obiektów budowlanych. Pozwolić to ma sprawniej posługiwać się nią na terenie Stanów Zjednoczonych.


Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne