Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Ocieplenie klimatu mimo ograniczenia gazów cieplarnianych.
Ocieplenie klimatu mimo ograniczenia gazów cieplarnianych.
1 X 2015, 10:27:00 | Kategoria: Artykuły

Najnowsze symulacje pokazują, ze Ziemia ociepli się nie o 2, ale nawet o 6 stopni Celcjusza. Zostały one wykonane przez grupę klimatologów z Waszyngtonu za pomocą modeli komputerowych. Według nich temperatura powietrza na przestrzeni kolejnych stu lat podniesie się o 4-5 stopni Celcjusza. Stanie się tak nawet gdy ograniczymy emisję gazów cieplarnianych.


Business as usual” (biznes jak zwykle). Tak nazywa się jeden ze scenariuszy, który zakłada, że jeśli emisja gazów cieplarnianych nie zmniejszy się, to do 2100 roku anomalia temperaturowa na Ziemi wzrośnie nawet o 6 st. C.

Na chwilę obecną średnia temperatura powietrza, od czasów rewolucji przemysłowej, wzrosła o 0,8 stopnia Celcjusza. Jest to niepokojący wynik dla 200 państw, które w 2010 roku postanowiły nie przekroczyć wzrostu o 2 st. C do końca XXI wieku. Miało to na celu zwalczenie globalnego ocieplenia.

Eksperci twierdzą, że mimo iż od 2000 roku proces ten zwolnił, to lada moment możemy spodziewać się wzrostu globalnego ocieplenia. Skutkiem tego będzie zwiększenie o 50 procent ilości wyładowań atmosferycznych oraz podniesienie poziomu mórz nawet od 1 metr.

Źródło: losyziemi.pl

wikipedia.pl

Meteopedia
sytuacja w tropikalnym Pacyfiku z wiatrami pasatowymi silniejszymi niż średnia. Wiatry pasatowe mają składową wiatru wiejącą ze wschodu i spiętrzają ocean (o około 60 cm) w zachodnim Pacyfiku, transportują także wilgotność. Temperatura oceanu w zachodniej części Pacyfiku jest stosunkowo wysoka co powoduje burze i powstawanie cyklonów tropikalnych.



Konsekwencją ruchu wód oceanicznych oraz pasatów są bardziej obfite deszcze monsunowe w Indiach oraz intensywniejsze niż zazwyczaj opady w Australii, Indonezji oraz Afryce południowo-zachodniej. Poprzez zepchnięcie polarnego prądu strumieniowego znad Kanady nad obszar Stanów Zjednoczonych przyczynia się do ochłodzenia zim w tym rejonie.



W latach występowania La Niña, słabnie również podzwrotnikowy prąd wiejący nad Zatoką Meksykańską, umożliwiając huraganom znad Oceanu Atlantyckiego przesuwanie się na zachód.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne