Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Aktualności
Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać informacje o pogodzie wpisz swój e-mail.
Ankieta

Niezwykłe zjawiska nad Morzem Północnym.
Niezwykłe zjawiska nad Morzem Północnym.
2 IX 2015, 10:55:00 | Kategoria: Dla Turystów
W poniedziałek 24.08.2015 r. na morzu północnym w okolicach Belgi i Holandii powstały trąby wodne i tornada.

Trąba wodna wykształciła się przy belgijskim wybrzeżu wskutek sprzyjających warunków i silnej konwekcji. Ten pionowy lej połączył morze z chmurą burzową.


Trąby wodne dzielą się na dwa rodzaje, czyli tornado, które wdziera się w morze oraz takie, które powstaje bezpośrednio nad zbiornikiem wodnym. Pierwszy rodzaj trąby wodnej zwykle powoduje większe zniszczenia niż drugi, ponieważ lej wodny, który utworzył się nad wodą nigdy nie wkracza na ląd. Nad Belgią zaobserwowano prawdopodobnie trąbę wodną drugiego typu, ponieważ nie wywołała większych szkód i była krótkotrwała.

Tego samego dnia doszło do powstania tornada nad miastem Wieringerwerf w Holandii, który dość poważnie uszkodził dwa budynki. Tornado powstaje u podstawy chmury cumulonimbus i często niesie ogromne zniszczenia.




Meteopedia
sytuacja w tropikalnym Pacyfiku z wiatrami pasatowymi silniejszymi niż średnia. Wiatry pasatowe mają składową wiatru wiejącą ze wschodu i spiętrzają ocean (o około 60 cm) w zachodnim Pacyfiku, transportują także wilgotność. Temperatura oceanu w zachodniej części Pacyfiku jest stosunkowo wysoka co powoduje burze i powstawanie cyklonów tropikalnych.



Konsekwencją ruchu wód oceanicznych oraz pasatów są bardziej obfite deszcze monsunowe w Indiach oraz intensywniejsze niż zazwyczaj opady w Australii, Indonezji oraz Afryce południowo-zachodniej. Poprzez zepchnięcie polarnego prądu strumieniowego znad Kanady nad obszar Stanów Zjednoczonych przyczynia się do ochłodzenia zim w tym rejonie.



W latach występowania La Niña, słabnie również podzwrotnikowy prąd wiejący nad Zatoką Meksykańską, umożliwiając huraganom znad Oceanu Atlantyckiego przesuwanie się na zachód.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne