Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Aktualności
Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać informacje o pogodzie wpisz swój e-mail.
Ankieta

Fala upałów i słonecznej suchej pogody
Fala upałów i słonecznej suchej pogody
30 VI 2015, 11:39:00 | Kategoria: Dla Turystów
Początek wakacji i sezonu urlopowego zapowiada się obiecującą. Po takim sobie czerwcu, lipiec niemal od pierwszego dnia uderzy w nas falą upałów. Na szczęście nie będą one aż tak silne jak w Hiszpanii i Francji, gdzie w najcieplejszym okresie dnia temperatura przekroczyć może 40 st C. Jednak już w sobotę trzeba będzie się zmierzyć z 35 st C upałem, jeszcze goręcej będzie w niedzielę i poniedziałek, gdzie zachodnia część kraju znajdzie się w masie powietrza, która przegrzać może się do 37 st C.
RozlegÅ‚y i stabilny wyż zapewni nam niemal bezchmurny typ pogody aż do nastÄ™pnej Å›rody 08.07. Naturalnie bÄ™dzie to miaÅ‚o wpÅ‚yw na pogÅ‚Ä™bienie deficytu wodnego. W niektórych regionach Wysoczyzny Kaliskiej i LeszczyÅ„skiej. Po bardzo suchym w maju, czerwiec przyniósÅ‚ tylko 25 mm deszczu, identycznie sytuacja ma siÄ™ na Kujawach.  Inne regiony, mniej lub bardziej otrzymywaÅ‚y opady
Redaktor: Dawid Szymczak
Meteopedia
sytuacja w tropikalnym Pacyfiku z wiatrami pasatowymi silniejszymi niż średnia. Wiatry pasatowe mają składową wiatru wiejącą ze wschodu i spiętrzają ocean (o około 60 cm) w zachodnim Pacyfiku, transportują także wilgotność. Temperatura oceanu w zachodniej części Pacyfiku jest stosunkowo wysoka co powoduje burze i powstawanie cyklonów tropikalnych.



Konsekwencją ruchu wód oceanicznych oraz pasatów są bardziej obfite deszcze monsunowe w Indiach oraz intensywniejsze niż zazwyczaj opady w Australii, Indonezji oraz Afryce południowo-zachodniej. Poprzez zepchnięcie polarnego prądu strumieniowego znad Kanady nad obszar Stanów Zjednoczonych przyczynia się do ochłodzenia zim w tym rejonie.



W latach występowania La Niña, słabnie również podzwrotnikowy prąd wiejący nad Zatoką Meksykańską, umożliwiając huraganom znad Oceanu Atlantyckiego przesuwanie się na zachód.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne