Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Nadchodzą chłodniejsze i pochmurne dni
Nadchodzą chłodniejsze i pochmurne dni
16 VI 2015, 15:07:00 | Kategoria: Dla Turystów
O ile środa będzie jeszcze dniem słonecznym z wyżowym typem pogody, to już kolejne dni przyniosą jej pogorszenie. Klin wyżowy, który sięga od Atlantyku po Europę wschodnią osłabnie, natomiast pogłębieniu ulegnie zatoka związana z niżem znad Islandii. W efekcie nad obszarem Skanii powstanie niż, który z czasem ulokuje się nad środkowym Bałtykiem. Ugięcie cyklonalne w którym się znajdziemy sprzyjać będzie powstawaniu dużego zachmurzenia, krótkotrwałych przejaśnień i przelotnych opadów deszczu. Jeszcze było by to do zniesienia bowiem deszcz jest bardzo potrzebny, w wielu miejscach trwa susza. Straty liczy rolnictwo. Rzeki Pomorza i Niżu Polskiego prowadzą wodę w strefach stanów niskich. Opady nie będą jednak obfite, w wielu miejscach może spaść około 2-3 mm, to niemal bez znaczenia w stosunku do zapotrzebowania.


Pogoda nie będzie jednak umilać wypoczynku, co prawda trwa jeszcze rok szkolny, a sezon urlopowy dopiero raczkuje. Chcielibyśmy jednak w czerwcu trochę ciepła. Trudno jednak o nie, kiedy trajektoria ruchu cząstki wskazuje napływ powietrza z dalekiej północy. W czwartek dotrze do nas powietrze, które jeszcze w sobotę było nad arktycznymi wodami Morza Grenlandzkiego i Morza Barentsa. Zatem wykluczając środę, do samej niedzieli ne obszarze Polski temperatura maksymalnie nie przekroczy 20 st C, nad Bałtykiem około 15 st C. Noce, nie ukrywajmy zimne, około 10-8 st C. Napływ z kierunków południowych spodziewany jest dopiero z początkiem następnego tygodnia.
Redaktor: Dawid Szymczak
Meteopedia
(ENSO) opisuje cykl zjawisk El Niño – La Niña, normalnie kojarzonych z propagacją pomiędzy zachodnim i wschodnim tropikalnym Pacyfikiem, ale mających wpływ, poprzez telekonekcje, także z pogodą daleko na południe i na północ od równika.



Indeks oscylacji południowej (ang. Southern Oscillation Index, w skrócie SOI) jest wyliczany z różnic ciśnień atmosferycznych miesięcznych lub sezonowych pomiędzy wyspami Tahiti a Darwin (Australia).



Ujemny wskaźnik SOI wskazuje na występowanie El Niño, który ma wpływ na globalny klimat. El Niño powoduje wzrost ocieplenia centralnego i wschodniego Pacyfiku, zmniejszenie siły stałych wiatrów oceanicznych Atlantyku oraz spadek opadów we wschodniej i północnej Australii.



Dodatni wskaźnik SOI ma przeciwny wpływ niż ujemny wskaźnik SOI, dodatkowo wody centralnego i wschodniego Pacyfiku są chłodniejsze.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne