Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Aktualności
Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać informacje o pogodzie wpisz swój e-mail.
Ankieta

Co pogoda przygotowała na majową sobotę i niedzielę
Co pogoda przygotowała na majową sobotę i niedzielę
8 V 2015, 17:14:00 | Kategoria: Dla Turystów
Po czwartkowym przejściu mało aktywnego frontu który dał opady w południowo zachodniej Polsce rozbudował się wyż. Przyniósł on rozpogodzenia i rześki piątkowy poranek. W sobotę kształtował będzie on pogodę jeszcze w centralnej i wschodniej Polsce, natomiast na zachodzie zaznaczy się kolejna strefa frontowa która po południa zepsuje pogodę od Pomorza Zachodniego, przez Wielkopolskę po Dolny Śląsk.



Związana będzie ona z płytkim, ale paskudnym niżem, który powoli wędrował będzie znad Morza Północnego nad Bałtyk. Naturalnie obranie przez układ toru IVb nie może rokować na poprawę pogody w Polsce. Stąd już w niedzielną noc spodziewane jest pogorszenie pogody włącznie z burzami, są to oczywiście zjawiska niebezpieczne, nie straszmy jednak na zapas trąbami powietrznymi, prędzej może pojawić się grad, gdyż gdyż za frontem na poziomie 850 mb temperatura obniży się niemal do 0 st C.

Niedziela zapowiada się Kapryśnie, we wschodniej połowie kraju, niewiele przejaśnień u deszcz, lokalnie o umiarkowanym natężeniu. Na zachodzie i w centrum po południu pogoda w kratkę przebłyski słońca, na przemian z przelotnymi opadami deszczu. W rejonie południowej Polski możliwe także burze.
Redaktor: Dawid Szymczak
Meteopedia
sytuacja w tropikalnym Pacyfiku z wiatrami pasatowymi silniejszymi niż średnia. Wiatry pasatowe mają składową wiatru wiejącą ze wschodu i spiętrzają ocean (o około 60 cm) w zachodnim Pacyfiku, transportują także wilgotność. Temperatura oceanu w zachodniej części Pacyfiku jest stosunkowo wysoka co powoduje burze i powstawanie cyklonów tropikalnych.



Konsekwencją ruchu wód oceanicznych oraz pasatów są bardziej obfite deszcze monsunowe w Indiach oraz intensywniejsze niż zazwyczaj opady w Australii, Indonezji oraz Afryce południowo-zachodniej. Poprzez zepchnięcie polarnego prądu strumieniowego znad Kanady nad obszar Stanów Zjednoczonych przyczynia się do ochłodzenia zim w tym rejonie.



W latach występowania La Niña, słabnie również podzwrotnikowy prąd wiejący nad Zatoką Meksykańską, umożliwiając huraganom znad Oceanu Atlantyckiego przesuwanie się na zachód.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne