Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Zaćmienie Słońca i początek astronomicznej wiosny w tym samym dniu
Zaćmienie Słońca i początek astronomicznej wiosny w tym samym dniu
18 III 2015, 14:49:00 | Kategoria: Dla Turystów
Niezwykłe rzeczy dzieją i mają dziać się na niebie. W noc z 17 na 18 marca w całej Polsce podziwiać można było zorze polarną. Natomiast już 20 marca ok. godziny 10.50-10.57 można będzie obserwować maksymalną fazę częściowego zaćmienia Słońca, Księżyc przysłoni na północy Polski prawie 80% tarczy, natomiast w południowej części kraju niespełna 70%. Do całkowitego zaćmienia dojdzie w rejonie Wysp Owczych, północnej Norwegii i Svalbardu. Tam jednak to niezwykłe wydarzenie zepsuć mogą chmury.Jakie będą warunki w Polsce?. Na chwilę obecną czyli w środowe popołudnie prognozy wskazują że na przeważającym obszarze kraju będą bardzo dobre warunki obserwacji tego niecodziennego zjawiska. Spodziewane jest małe zachmurzenie lub bezchmurne niebo. Najgorzej ma być właśnie na północy, tutaj przewaga zachmurzenia umiarkowanego zbudowanego głównie z chmur piętra średniego i wysokiego. Zatem nieco gorzej, ale nie beznadziejnie, przy odrobinie szczęścia chmury te mogą w ogóle nie przeszkadzać.

Pogorszenie pogody dopiero popołudniu, wtedy zaznaczą pojawiać się chmury frontowe za którymi spłynie znacznie chłodniejsze powietrze, co ni jak ma się do drugiego bardzo ważnego wydarzenia tego samego dnia. Bowiem w piątek Słońce przekroczy punkt Barana, oznacza to początek astronomicznej wiosny. Dzień trwał będzie 12 godzin i 9 minut, (równo 12 godzin ma właśnie dzisiaj 18 marca roku bieżącego). Oznacza to że dzień będzie dłuższy od nocy i co ważne, dnia nadal będzie przybywać, a nocy ubywać. Przed nami jedna z najpiękniejszych pór roku. Dokładne przejście Słońca przez punkt barana obliczono na godzinę 23.45, czyli 12 godzin po zaćmieniu Słońca.


Redaktor: Dawid Szymczak
Meteopedia
Halny jest lokalną nazwą zjawiska fenowego, charakterystycznego dla obszarów górskich. W Polsce zaznacza się, gdy wiatr zmienia kierunek na południowy, południowo-wschodni lub południowo-zachodni.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne