Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Wiosenne przebudzenie, a w weekend mokro i pochmurno-video
Wiosenne przebudzenie, a w weekend mokro i pochmurno-video
13 III 2015, 14:33:00 | Kategoria: Dla Turystów
Fenologiczne przedwiośnie odpowiada w przybliżeniu termicznemu przedwiośniu ze średnimi dobowymi temperaturami nieco powyżej 5°C. Warunki te powoli zostają spełniane, zatem po niezbyt mroźnej zimie do życia budzi się przyroda. Kwitną: leszczyna, olsza czarna, śnieżyczka przebiśnieg, krokus spiski, zawilec gajowy, przylaszczka pospolita, wawrzynek wilczełyko, podbiał, kaczeniec. Pojawiają się także pąki modrzewia. W Śnieżycowym Jarze pod Poznaniem zakwitła śnieżyca wiosenna. Roślina ta występuje raczej w górach, gdzie trwa jeszcze zima, ale na nizinach można ją spotkać m.in w obszarze Dolnego Śląska i właśnie w Wielkopolsce, gdzie śnieżyca ma swój rezerwat (ok. Murowanej Gośliny)


Zarys sytuacji barycznej nad Europą

Nad północną Rosją i nad Skandynawią rozległy układ wysokiego ciśnienia, który łączy się klinem sięga po Wyspy Brytyjskie. Nad Morzami Śródziemnym, Bałkanami i Morzem Czarnym zalegają ośrodki niżowe z frontami atmosferycznymi. Warunki pogody w Polsce kształtować będzie strefa frontu atmosferycznego, ze wschodu napływać będzie wilgotna masa powietrza.

SOBOTA 14.03

Przed południem nadal w całym kraju zachmurzenie całkowite z okresowymi opadami deszczu lub mżawki, w górach opady śniegu. Po południu zachmurzenie całkowite na południu i w centrum, duże na północy kraju. Deszcz lub mżawka w centrum, na zachodzie i południu. Na północy opady będą zanikały. W nocy ciepło, a temperatura minimalna przeważnie 4 – 3°C, chłodniej w Małopolsce i w górach 2 – 0°C.Temperatura maksymalna od 4 – 6°C, chłodniej w górach. Umiarkowany i dość silny wschodni wiatr.

Niedziela 15.03
Niedzielny poranek i przedpołudnie pochmurne. W pasie od Podlasia przez Kujawy po całą zachodnią Polskę zanikający opad słabego deszczu. Przejaśnienia w rejonie Podkarpacia oraz Małopolski. Po południu w północnej połowie kraju nadal utrzymywać będzie się zachmurzenie duże. W południowej części Polski więcej słońca. Temperatura minimalna, przeważnie 4 - 3°C, w Małopolsce i na Podkarpaciu około 1°C.Termometry w dzień wskażą od 6-7°C na północy do około 10°C w południowej części kraju. Wiatr dość silny ze wschodu.
Redaktor: Dawid Szymczak
Meteopedia
Izoterma - linia na mapie łącząca punkty (miejsca) o jednakowej wartości temperatury powietrza w tym samym czasie.

Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne