Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Aktualności
Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać informacje o pogodzie wpisz swój e-mail.
Ankieta

Koniec ciepłej słonecznej pogody - ochłodzenie.
Koniec ciepłej słonecznej pogody - ochłodzenie.
10 III 2015, 14:57:00 | Kategoria: Dla Turystów
Ciepła i umiarkowanie sucha masa powietrza w której znajdowaliśmy się przez ostatnie dni zostanie zastąpiona przez znacznie chłodniejsze powietrze o cechach atlantyckich. Wszystko to za sprawą frontu który, powoli nasuwa się od zachodu. Jego linia o godzinie 15.00 znajdowała się nad Pomorzem i zachodnią Polską. W kolejnych godzinach późnopopołudniowych i nocnych, front ten przemieszczał będzie się na wschód kraju.


Deszczu z niego wiele nie będzie, najwięcej na południu, w górach deszcz ze śniegiem i śnieg. Powietrze, które do nas napłynie nie będzie się już tak chętnie się ogrzewało, bowiem termometry w najcieplejszym momencie dnia wskażą zaledwie 5-7 st C. Tylko na krańcach południowo wschodnich w środę nieco cieplej, bo ok. 10 st C. Cóż to jednak jest w porównaniu do słonecznego marcowego poniedziałku czy wtorku z temperaturą dochodzącą w wielu miejscach do 15 st C. Wracamy zatem do rzeczywistości i przynajmniej do końca tygodnia nie będzie można spodziewać się temperatur wyższych niż 10 st C, w piątek i sobotę maksymalnie tyko 3-4 st C. Dodatkowo temperaturę odczuwalną ma obniżać dość silny wiatr z kierunków północnych i wschodnich. Szczególnie na wschodzie możliwe opady deszczu i deszczu ze śniegiem. Prawdziwa zima jednak nie wróci, przynajmniej na chwilę obecną, bo jak wiadomo, ta może o sobie przypomnieć nawet w kwietniu.
Redaktor: Dawid Szymczak
Meteopedia
sytuacja w tropikalnym Pacyfiku z wiatrami pasatowymi silniejszymi niż średnia. Wiatry pasatowe mają składową wiatru wiejącą ze wschodu i spiętrzają ocean (o około 60 cm) w zachodnim Pacyfiku, transportują także wilgotność. Temperatura oceanu w zachodniej części Pacyfiku jest stosunkowo wysoka co powoduje burze i powstawanie cyklonów tropikalnych.



Konsekwencją ruchu wód oceanicznych oraz pasatów są bardziej obfite deszcze monsunowe w Indiach oraz intensywniejsze niż zazwyczaj opady w Australii, Indonezji oraz Afryce południowo-zachodniej. Poprzez zepchnięcie polarnego prądu strumieniowego znad Kanady nad obszar Stanów Zjednoczonych przyczynia się do ochłodzenia zim w tym rejonie.



W latach występowania La Niña, słabnie również podzwrotnikowy prąd wiejący nad Zatoką Meksykańską, umożliwiając huraganom znad Oceanu Atlantyckiego przesuwanie się na zachód.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne