Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Słońce deszcz i śnieg! Sprawdź prognozę na 17-18 styczna
Słońce deszcz i śnieg! Sprawdź prognozę na 17-18 styczna
16 I 2015, 12:16:00 | Kategoria: Dla Turystów
Nad zachodnią i północną częścią Europy dominują niże z frontami atmosferycznymi. Pogodny wyż w rejonie Morza Czarnego a także na wschodzie kontynentu. W ciągu najbliższego weekendu warunki pogody nad obszarem Polski kształtować będzie niż znad Skandynawii i kolejne fronty. Nad obszar kraju z południa kontynentu napływać będzie ciepła i wilgotna masa powietrza.
W sobotę

Dużo chmur z przejaśnieniami na południowym - wschodzie. Przed południem na zachodzie i północy spodziewane są opady deszczu lub mżawki, w Sudetach padał będzie śnieg. Po południu przejaśnienia w rejonie Podkarpacia, na pozostałym obszarze dużo chmur z opadami deszczu i deszczu ze śniegiem. Temperatura minimalna od 3 - 2°C na zachodzie do 0 - (-1)°C na wschodzie. W najcieplejszym momencie dnia od 2 - 4°C na północy, w centrum i na zachodzie, do 6 - 7°C w południowej Polsce. Wiatr słaby i umiarkowany z południa i zachodu.




Niedziela


Przyniesie dużo chmur z przejaśnieniami w południowej części kraju. Przed południem opady deszczu lub deszczu ze śniegiem na północy, wschodzie oraz w centrum. Po południu deszcz ze śniegiem i śnieg na północy, w centrum i na zachodzie. Temperatura minimalna około 2 - 0°C. W najcieplejszym momencie dnia od 2 - 4°C na północy, w centrum i zachodzie do 5 - 6°C w południowej Polsce. Wiatr słaby i umiarkowany z północnego – wschodu.
Redaktor: Dawid Szymczak
Meteopedia
(ENSO) opisuje cykl zjawisk El Niño – La Niña, normalnie kojarzonych z propagacją pomiędzy zachodnim i wschodnim tropikalnym Pacyfikiem, ale mających wpływ, poprzez telekonekcje, także z pogodą daleko na południe i na północ od równika.



Indeks oscylacji południowej (ang. Southern Oscillation Index, w skrócie SOI) jest wyliczany z różnic ciśnień atmosferycznych miesięcznych lub sezonowych pomiędzy wyspami Tahiti a Darwin (Australia).



Ujemny wskaźnik SOI wskazuje na występowanie El Niño, który ma wpływ na globalny klimat. El Niño powoduje wzrost ocieplenia centralnego i wschodniego Pacyfiku, zmniejszenie siły stałych wiatrów oceanicznych Atlantyku oraz spadek opadów we wschodniej i północnej Australii.



Dodatni wskaźnik SOI ma przeciwny wpływ niż ujemny wskaźnik SOI, dodatkowo wody centralnego i wschodniego Pacyfiku są chłodniejsze.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne