Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Górnictwo przyczyną 50 metrowego zapadliska?
Górnictwo przyczyną 50 metrowego zapadliska?
21 XI 2014, 14:52:00 | Kategoria: Dla Turystów
Do niebywałego zdarzenia doszło w ośrodku letniskowym na dalekim Uralu, gdzie zapadł się grunt. Efektem jest robiąca wrażenie dziura o średnicy dochodzącej do 50m. Pochłonęła ona kilka drewnianych domków, użytkowanych w okresie letnim.

szron

Tzw "sinkhole" to leje krasowe które powstają na skutek stopniowego usuwania słabo związanego podłoża skalnego (takiego jak wapień) przez płynącą wodę, zapadnięcie się stropu jaskiń czy też obniżenie się lustra wody. Czasem lejem krasowym może być także wejście do położonej głębiej jaskini. Są one powszechne wszędzie tam, gdzie dominującymi skałami są wapień, halit albo inne skały, które stosunkowo łatwo ulegają rozpuszczeniu przez wodę. Kiedy skały zostają rozpuszczone, w ich miejscu powstają puste przestrzenie oraz groty. W wyniku takiego procesu mogą wystąpić nagłe zapadnięcia się gruntu.

szron

Trzeba jednak dodać że w pobliżu gdzie doszło do zapadliska ma miejsce wydobycie urobku potrzebnego do produkcji nawozów potasowych. Działą tam największa rosyjska kopalnia potasu i soli Solikamks. Podczas zdarzenia które zauważono we wtorek 18 listopada górnicy nie pracowali, bowiem do szybów napływała słona woda. Obecnie z uwagą monitoruje się jej poziom. Jeśli kopalnia będzie zatopiona możliwe, trzeba ewakuować całe miasto. Naukowcy kojarzą inny incydent związany z działalnością górniczą w tym miejscu, kiedy w styczniu 1995 roku ta sama kopalnia zawaliła się powodując ogromna eksplozje gazu.
Redaktor: Dawid Szymczak
Meteopedia
Skala mierząca siłę tornada, która w przeciwieństwie do Skali Fujity odnosi się przede wszystkim do prędkości wiatru w wirze, a nie do powodowanych zniszczeń. Skala została opracowana w Wielkiej Brytanii przez organizację TORRO i posiada stopnie od T0 do T11. Jest stosowana przede wszystkim na wyspach brytyjskich. Skala ma ścisły związek ze skalą Beauforta:
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne