Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Norwegia: Zbocze góry Mannen może się oberwać na osiedle.
Norwegia: Zbocze góry Mannen może się oberwać na osiedle.
28 X 2014, 11:06:00 | Kategoria: Dla Turystów
Procesy endogeniczne wywołane energią wnętrza Ziemi począwszy od wulkanizmu i trzęsień ziemi a skończywszy na procesach górotwórczych trwają od kilkunastu sekund po miliony lat. Tak powstają góry, wulkany, wyspy, uskoki i ryfty. Ich odwrotną, niszczącą stroną są procesy egzogeniczne, będące energią z zewnątrz, która jakby dopełniając koła historii powoli kruszy wyniesione przed milionami lat skaliste góry, początkowo są to głazy, późnej rumowisko aż w końcu żwir i piach. Ów energia niszcząca to erozja wywoływana przez wodę, oddziaływanie słońca, wiatr i temperaturę.
Namiastki procesów erozyjnych o gwałtownym charakterze możemy obserwować kiedy nad danym terenem przez dłuższy czas pada deszcz. Ten powoduje obciążenie mas skalnych i wzmacnia erozję wodną.


szron

Prowadzi to do osuwisk a przy gwałtownych ulewach - lawin błotnych. Często zdarza się że fragmenty skał odrywają się od zbocza, stanowiąc zagrożenie dla wysokogórskich szlaków komunikacyjnych. Jeszcze innym przykładem jest góra Mannen (1291m) w Norwegii. Góra ta bowiem zaczęła w zeszłym tygodniu pękać. W ostatnich godzinach obficie padał deszcz, geolodzy obawiają się, że rozpad góry może nastąpić w każdej chwili.

Kamienie i bloki skalne mogą w każdej chwili posypać się na domy, stojące u podnóża góry w Rauma (Norwegia).

Okolicznych mieszkańców ewakuowano już w zeszłym tygodniu.

Sejsmolog Lars Harald Blikra powiedział gazecie "VG”, że do rozpadu góry może dojść w przeciągu doby. Wszystko zależy od pogody. Ponieważ pada deszcz, skały są coraz słabsze.

Redaktor: Dawid Szymczak
Meteopedia
skupiająca 189 państw, powstała z przekształcenia Międzynarodowej Organizacji Meteorologicznej (International Meteorological Organization - IMO) założonej w 1873 r. Od 1951 r. WMO stała się wyspecjalizowaną agendą ONZ, której zadaniem jest ujednolicanie, udoskonalanie i wymiana prac meteorologicznych oraz popieranie studiów klimatycznych, geograficznych, hydrologicznych.

Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne