Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Co z huraganami na Atlantyku jaka może być zima?
Co z huraganami na Atlantyku jaka może być zima?
23 IX 2014, 11:48:00 | Kategoria: Dla Turystów
Powoli zbliża się październik, na Atlantyku od czerwca trwa sezon huraganowy, tym czasem huraganów nie ma! Przegląd temperatury oceanu w strefie okołorównikowej wskazuje że woda nagrzała się do 28 st C. Jeszcze cieplej, bo 29-30 st C ma woda w Zatoce Meksykańskiej. Warunkiem do powstania cyklonu tropikalnego jest m.in nagrzanie się pięćdziesięciu metrów warstwy wody do 26,5 st C. W tej chwili meteorolodzy wyznaczyli tylko jedną strefę gdzie potencjalnie może się taki huragan utworzyć. Strefa ta znajduje się jednak w pobliżu zachodniego Wybrzeża Afryki. Nieco inaczej sytuacja wygląda na Pacyfiku, tutaj jednak aktywność cyklonów stymulować może zjawisko, przegrzania wód związanych z El-Nino.

szron


Rozwój sytuacji który zakłada względnie spokojny sezon huraganowy, może mieć znaczenie odnośnie pogody w Europie. Energia która obecnie kumuluje się w wodach Atlantyku nie zostanie bowiem wyzwolona w postaci żywiołów. W kierunku Europy odprowadzi ją Prąd Zatokowy Golfsztrom. Zatem naturalny kaloryfer starego kontynentu może otrzymać dodatkową porcję ciepła, które zimą będzie kierowane się w rejon Morza Norweskiego i dalej Morza Barentsa. Potwierdza to obliczenia modeli globalnych, które sugerują, że zima powinna być cieplejsza niż przeciętnie.

Kto wie czy nie czeka nas zima podobna do tej ubiegłorocznej, bez śniegu i mrozów? Z jednej strony to ogromne oszczędności np. w utrzymaniu dróg i paliwie grzewczym, a z drugiej straty dla ośrodków turystyki narciarskiej. Dodatnia faza NAO gdzie przeważa typ cyrkulacji zachodniej niesie ze sobą też zagrożenie w postaci głębokich niżów, z niemieckiego zwanych "orkanami", które szybko "nurkują" w gęsto zaludnione obszary pólnocno-zachodniej i środkowej Europy, przynosząc huraganowy wiatr.

szron
Redaktor: Dawid Szymczak
Meteopedia
Rudolf Geiger, matematyk, meteorolog, klimatolog, urodzony 24 sierpnia 1894 roku w Niemczech. Brat słynnego Hansa Geigera, współtwórcę licznika Geigera-Müllera.


Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne