Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Upalny i pogodny pierwszy weekend sierpnia
Upalny i pogodny pierwszy weekend sierpnia
30 VII 2014, 15:17:00 | Kategoria: Dla Turystów

Sytuacja baryczna nad Europą zdominowana jest przez dwa olbrzymie wyże atmosferyczne. Pierwszy z nich to kontynentalny wyż znad północnych gór Ural . Drugim jest sięgający po zachodnie Niemcy klin wyżu azorskiego.

Układy te rozdzielone są bruzdą obniżonego ciśnienia, które ciągnie się od Skandynawii przez Europę Środkową po Bałkany. W jej osi tworzą się mniej lub bardziej stabilne zafalowania frontu. Powstają w ten sposób lokalne niże i strefy zbieżności, które mogą przyczynić się do rozwoju burz. Tak w czwartek będzie m.in. nad wschodnią połową Polski, krajami Bałtów i Finlandią.Znacznie gorzej sytuacja wygląda na Bałkanach, tam bowiem pogodę kształtuje wirujący nad Adriatykiem bardzo mokry niż. Siłą odśrodkową wyrzuci on strefę opadów w obszar Dalmacji, południowych Karpat, i Niziny Węgierskiej. Prognozowana suma opadów od środy do piątkowego popołudnia w chorwackim Zagrzebiu może przekroczyć nawet 160 mm. Opady będą miały charakter ciągły i strefowy, więc niż ten na pewno przyczyni się do wzrostu poziomu wód w tamtejszych rzekach. Znów należy przypomnieć sobie tegoroczny maj i dramat Serbów, jaki zgotowała im m.in. rzeka Sawa.


Sobota i niedziela zapowiadają się już znacznie spokojniej, ponownie wrócą upały. W sobotę na Wybrzeżu i zachodzie kraju nadal możliwe są jednak burze. Niedziela raczej bez burz, dużo słońca, niewiele chmur, ale za to piekielnie gorąco do 34-35 st C. Na szczęście powinien wiać umiarkowany wiatr, który nieco obniży temperaturę odczuwalną.

Redaktor: Dawid Szymczak
Meteopedia
Komórka cyrkulacyjna Hadleya- jest to obwód cyrkulacyjny, który przemieszcza powietrze pomiędzy równikiem a zwrotnikami z ruchem wstępującym (ku górze) na równiku, a zstępującym (ku dołowi) w rejonie zwrotników.


Komórka cyrkulacyjna Ferrela- jest to obwód cyrkulacyjny przemieszczający masy powietrza w umiarkowanych szerokościach geograficznych ruchem wstępującym w okolicach kół podbiegunowych, a ruchem zstępującym w rejonie zwrotników.


Polarna komórka cyrkulacyjna- jest to układ cyrkulacyjny, który odpowiada za przemieszczanie się powietrza w strefach polarnych, ruchem zstępującym w pobliżu biegunów geograficznych i wstępującym w okolicach kół podbiegunowych.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne