Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Zielone Świątki: W jeziorach po 18 st C, Bałtyk około 15 st C.
Zielone Świątki: W jeziorach po 18 st C, Bałtyk około 15 st C.
6 VI 2014, 13:36:00 | Kategoria: Dla Turystów
Sytuacja baryczna nad Europą wygląda dosyć obiecująco, zważywszy, że zbliża się kolejny weekend z wolnym od pracy dniem. Szczęśliwcy mogą celebrować w niedzielę dzień Zesłania Ducha Świętego, potocznie zwanego Zielonymi Świątkami. Według antropologów święto to miało swoje początki na ziemiach Słowian, jeszcze w okresie przedchrześcijańskim i wynosiło ku chwale siłę drzew zielonych i wszelką płodność. W miarę szerzenia się religii chrześcijańskiej przybierało ono formę odpustów zielonoświątkowych.

szron

Z uwagi, że w najbliższe dni pogodę w Polsce kształtować będzie pole podwyższonego ciśnienia i napływać będzie ciepła, sucha masa powietrza, to też trzeba przygotować się na dużą ilość słońca, niewiele chmur i wysoką temperaturę powietrza. Deszcz przelotnie może popadać jedynie w rejonie Podkarpacia i Wybrzeża wschodniego, opady jeśli jednak, to będą symboliczne i z pewnością nie popsuja wypoczynku. Co niektórzy zapewne interesują się kąpielami w jeziorach bądź morzu. Zatem w J. Śniardwy jest już 18 st C, J. Drawskie 16 st C, J. Gopło 20 st C, J. Hańcza 15 st C a w Morskim Oku 8 st C. Co do Bałtyku to najcieplej jest w Świnoujściu 17,4 st C w Ustce 14 st C a w Kołobrzegu i Władysławowie tylko 13 st C. Więcej o pogodzie w materiale filmowym.


Redaktor: Dawid Szymczak
Meteopedia
(ENSO) opisuje cykl zjawisk El Niño – La Niña, normalnie kojarzonych z propagacją pomiędzy zachodnim i wschodnim tropikalnym Pacyfikiem, ale mających wpływ, poprzez telekonekcje, także z pogodą daleko na południe i na północ od równika.



Indeks oscylacji południowej (ang. Southern Oscillation Index, w skrócie SOI) jest wyliczany z różnic ciśnień atmosferycznych miesięcznych lub sezonowych pomiędzy wyspami Tahiti a Darwin (Australia).



Ujemny wskaźnik SOI wskazuje na występowanie El Niño, który ma wpływ na globalny klimat. El Niño powoduje wzrost ocieplenia centralnego i wschodniego Pacyfiku, zmniejszenie siły stałych wiatrów oceanicznych Atlantyku oraz spadek opadów we wschodniej i północnej Australii.



Dodatni wskaźnik SOI ma przeciwny wpływ niż ujemny wskaźnik SOI, dodatkowo wody centralnego i wschodniego Pacyfiku są chłodniejsze.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne