Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Aktualności
Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać informacje o pogodzie wpisz swój e-mail.
Ankieta

Ostatni weekend kwietnia raczej mokry, ale nie zabraknie też słońca.
Ostatni weekend kwietnia raczej mokry, ale nie zabraknie też słońca.
25 IV 2014, 14:42:00 | Kategoria: Dla Turystów
Choć przełom maja i kwietnia to okres,kiedy przyroda rozkwita pełnią życia i jest po prostu pięknie, to pogoda będzie nam próbowała pomieszać w planach. W sobotę najwięcej deszczu na wschodzie i w centrum tutaj obfite opady deszczu. Przejaśnienia na zachodzie i południowym – wschodzie. W niedzielę więcej słońca ale w pasie od Mazur i Podlasia przez Mazowsze i centrum po Dolny oraz Górny Śląsk będzie się chmurzyć a po południu zagrzmi.
Tak niestabilną pogodę zapewni nam płytka zatoka niżowa z frontem atmosferycznym o ciepłym charakterze. To też dlatego wartości temperatury minimalnej oscylować będą w okolicach 10 st. C. W wilgotnochwiejnej, ciepłej masie powietrza o cyklonicznym ugięciu łatwo tworzyć będą się chmury burzowe.

Niektórych może interesować jeszcze pogoda dla Rzymu. Pomimo, że rejon Morza Śródziemnego kojarzy nam się z dużą ilością słońca i upałami. To tym razem trzeba raczej przygotować parasol. W niedzielę sporo opadów i burze przede wszystkim w drugiej części dnia! Większe szanse na przejaśnienia rano i przed południem. Więcej o pogodzie w materiale filmowym.


Redaktor: Dawid Szymczak
Meteopedia
sytuacja w tropikalnym Pacyfiku z wiatrami pasatowymi silniejszymi niż średnia. Wiatry pasatowe mają składową wiatru wiejącą ze wschodu i spiętrzają ocean (o około 60 cm) w zachodnim Pacyfiku, transportują także wilgotność. Temperatura oceanu w zachodniej części Pacyfiku jest stosunkowo wysoka co powoduje burze i powstawanie cyklonów tropikalnych.



Konsekwencją ruchu wód oceanicznych oraz pasatów są bardziej obfite deszcze monsunowe w Indiach oraz intensywniejsze niż zazwyczaj opady w Australii, Indonezji oraz Afryce południowo-zachodniej. Poprzez zepchnięcie polarnego prądu strumieniowego znad Kanady nad obszar Stanów Zjednoczonych przyczynia się do ochłodzenia zim w tym rejonie.



W latach występowania La Niña, słabnie również podzwrotnikowy prąd wiejący nad Zatoką Meksykańską, umożliwiając huraganom znad Oceanu Atlantyckiego przesuwanie się na zachód.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne