Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Pogoda w rękach ludzi? Naukowcy sieją burzę, kto zbierze wiatr?
Pogoda w rękach ludzi? Naukowcy sieją burzę, kto zbierze wiatr?
23 IV 2014, 11:08:00 | Kategoria: Ciekawostki
Na przestrzeni dziesięcioleci wskutek rozmaitych potrzeb cywilizacja ludzka próbowała ująć w rydze nieujarzmiony żywioł natury jakim jest codzienna pogoda. Długie okresy suszy, burze, gradobicia, tornada i powodzie od zawsze były przyczynami klęsk nieurodzaju, głodu, chorób, nędzy i w konsekwencji wojen.

Już w średniowieczu do chmur gradowych strzelano z armat, w XIX wieku bezskutecznie próbowano stosować latawce z ładunkami elektrycznymi, inni próbowali podpalać lasy, ale efekt tych metod był zerowy.




Na poważnie manipulować pogodą zaczęto po drugiej wojnie światowej, jeszcze w latach czterdziestych, by kontrolować opady, chmury zasiewano zmrożonym dwutlenkiem węgla (suchy lód), później stosowano jodek srebra. Z samolotów zakraplało się także chmury kropelkami wody, tak próbowano zapanować nad miejscem, czasem i wielkością opadów.


szron

Znacznie poważniejsze badania nad wyższymi partiami atmosfery zawierają osławione wieloma teoriami spiskowymi programy amerykańskiego HAARP, rosyjskiego SURA i norweskiego TROSMO. Amerykanie w 2005 roku opublikowali informację o wytworzeniu sztucznej zorzy polarnej. Wykorzystano do tego silnie, zogniskowane fale radiowe wysokiej częstotliwości. Zjawisko to skutecznie zakłóca funkcjonowanie urządzeń elektronicznych.

Od lat 70 ubiegłego wieku Rosjanie pracują nad projektem SURA. Po serii tragicznych w skutkach huraganów, jakie przetoczyły się przez południowe stany USA, amerykański meteorolog Scott Stevens skierował głośne oskarżenia pod adresem Rosji. Stwierdził on, że huragan Katrina, który dotkliwie spustoszył Nowy Orlean, został sztucznie wywołany przez rosyjskich specjalistów wojskowych za pomocą tajnej broni meteorologicznej działającej na zasadzie generatora elektromagnetycznego.

Inne techniki szczególnie mikrofal i laserów są wykorzystywane przez wojsko do rozpraszania mgieł. Jak się okazuje laser może być zastosowany do tworzenia jeszcze innych żywiołów.

Naukowcy z Europy wywołali bowiem burzę przy pomocy promieni laserowych. Być może jest to pierwszy krok do opanowania tego zjawiska.

Zespół europejskich badaczy, pracujących w amerykańskim Nowym Meksyku, zjonizował powietrze impulsami lasera. W efekcie naukowcy spowodowali wyładowania elektryczne. Nie udało im się jednak doprowadzić do wyładowania, które dotarłoby do ziemi – było to spowodowane zbyt małą energią promienia lasera, który został użyty do eksperymentu.


szron

- To ważny krok w kierunku sztucznego wywoływania piorunów przy pomocy promieni lasera – mówi Jérôme Kasparian z Uniwersytetu w Lyonie we Francji. - Po raz pierwszy wywołaliśmy wyładowania atmosferyczne za pomocą promienia świetlnego.

Kolejnym krokiem będzie wytworzenie pioruna, który dotrze do Ziemi. Naukowcy osiągną to dzięki zwiększeniu mocy lasera. Zdaniem Kaspariana, pozwoli to w przyszłości na kontrolowanie gwałtownych zjawisk, które wywołują wiele szkód i np. zagrażają ruchowi lotniczemu.

Doświadczenia przeprowadzono w ramach projektu Teramobile. Naukowcy korzystali z laboratorium Langmuir na górze South Baldy Peak, położone na wysokości 3200 m n.p.m.

Lepsze rozpoznanie i zarazem zrozumienie fizyki atmosfery oraz mechanizmów warunkujących funkcjonowanie życia Ziemi jako planety, ma zapewne służyć Ludzkości i chronić Człowieka przed żywiołami natury, czy jednak na pewno tek jest. Wyrywkowe informacje na temat eksperymentów meteorologicznych nie raz wywoływały skandale polityczne. Również po głośnej powodzi w 2002 r. mówiło się o jej sztucznym wywołaniu. Wówczas parlamentarzyści unijni oskarżali Amerykanów o próby nadszarpnięcia gospodarki UE.
Redaktor: Dawid Szymczak
Meteopedia
Jest to urządzenie służące do pomiaru ciśnienia atmosferycznego. W meteorologii powszechnie stosowane są trzy typy tych przyrządów :





cieczowe, działają w oparciu o prawa hydrostatyki





deformacyjne (zwane aneroidami), ich działanie opiera się na właściwościach sprężystych ciał stałych.





hipsometry ( inaczej zwane termobarmometrami) , dzięki nim dokonujemy pośredniego pomiaru ciśnienia atmosferycznego. Funkcjonowanie tego urządzenia opiera się na wykorzystaniu zależności zachodzącej pomiędzy punktem wrzenia wody od ciśnienia atmosferycznego.




Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne