Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Niskie stany rzek i sucho w lasach
Niskie stany rzek i sucho w lasach
7 III 2014, 13:47:00 | Kategoria: Dla Turystów
Bezśnieżna, ciepła i pogodna zima, oraz skąpe opady w lutym sprawiły że tego roku nie ma większego problemu z odprowadzeniem wód roztopowych. Jest dokładnie odwrotnie, gdyż większość rzek południowej i zachodniej Polski prowadzi wody w strefie stanów niskich. Niżówki o tej porze roku to zapewne zjawisko dość nietypowe. Mamy wiec namiastkę suszy hydrologicznej, która będzie się pogłębiać, bowiem sytuacja baryczna nad Polską w najbliższych dniach nie będzie sprzyjać opadom.
Będzie stosunkowo ciepło i słonecznie a więc susza hydrologiczna jeszcze się pogłębi. Marzec to na szczęście miesiąc kiedy rolnicy ograniczają się do rozsiewania nawozów i uprawy roli. Jednak gdyby tegoroczna wiosna również była uboga w opady, to odbije się to z pewnością na wegetacji w najbardziej newralgicznym momencie rozwoju roślin. Do tego jednak daleko i straszenie takim rozwojem sytuacji jest przesadą.

W każdym bądź razie Instytut Badawczy Leśnictwa opublikował mapę zagrożenia pożarowego dla 42 stref prognostycznych w Polsce. Najwyższy, średni poziom obejmuje województwa: Dolnośląskie, Lubuskie, Wielkopolskie, Kujawsko-Pomorskie i Opolskie.
W lutym na obszarze Polski powinno spaść około 20-30 mm wody, lub po prostu leżeć powinna kilkucentymetrowa pokrywa śnieżna. Śniegu nie było a opady w wielu miejscach nie przekraczały 10 mm. Co niektórzy nadal stosują metodę wypalania traw na rowach czy nieużytkach, takie zabiegi pielęgnacyjne są nielegalne, a w zaistniałej sytuacji łatwo mogą przeistoczyć się w trudny do ugaszenia pożar.


szron
Redaktor: Dawid Szymczak
Meteopedia
Najcieplejszy 3-miesięczny okres w ciągu roku (1 czerwca - 31 sierpnia).

Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne