Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Kolejna fala mrozów nadciąga nad Kanadę i USA.
Kolejna fala mrozów nadciąga nad Kanadę i USA.
26 II 2014, 10:56:00 | Kategoria: Pogoda na świecie
W tym roku sezon zimowy w Europie jest wyjątkowo ciepły. Śniegu nie ma wcale albo jest go jak na lekarstwo. Temperatura maksymalna w wielu miejscach oscyluje albo przekracza 10 st C. Organizatorzy zawodów sportowych, nawet tak poważnych jak olimpiada musieli zmagać się z letnimi temperaturami. Mieszkańcy Wielkiej Brytanii i południa kontynentu cierpią z powodu powodzi. W mroźnej o tej porze Rosji też jest dość ciepło (Moskwa około 0 st C.)

szron

Zupełnie odwrotnie jest za oceanem. Kanadyjczycy i Amerykanie zmagają się w tym roku z siarczystymi mrozami, obfitymi opadami śniegu i marznącym deszczem. Pogoda często wręcz uniemożliwia normalne funkcjonowanie komunikacji i transportu. Najbliższe dni nie przyniosą ulgi, bowiem górne mapy pogody wskazują na kolejny atak zimy w Kanadzie i północnych stanach USA. Temperatura powietrza spadnie poniżej -30 st C. Natomiast w kanadyjskiej części Gór Skalistych termometry mogą wskazać temperaturę dochodzącą do -45 st C. Sytuacja z pewnością skomplikuje się pod koniec tygodnia kiedy to zimowy atak przypieczętują dość spore opady śniegu w rejonie Wielkich Równin i w północno-środkowych stanach USA. Opadom towarzyszył będzie bardzo silny wiatr, który spowoduje powstanie zamieci i zawiei śnieżnych.


szron

Powodem kolejnego ataku zimy jest spływ wychłodzonej nad biegunem polarnym masy powietrza arktycznego. Powietrze jest tak przemrożone, że jego niską temperaturę i małą wilgotność widać na wszystkich poziomach barycznych. To tzw. wir polarny, który tej zimy upodobał sobie Amerykę Północną. Jest to konsekwencja transportu dużej ilości ciepła w rejon bieguna . Odpowiada za to przede wszystkim Prąd Zatokowy który transportuje energię z ciepłych wód Zatoki Meksykańskiej w rejon Morza Arktycznego. "Beneficjentem" tego procesu są Europejczycy, bo to w naszym kierunku trwa transport ciepła. Warto też zwrócić uwagę na kuźnie atlantyckich orkanów smagających nieustannie Wyspy Brytyjskie. To właśnie niedaleko Labradoru stykają się ze sobą zimne i ciepłe prądy morskie, ich konsekwencją są korzystne warunki do cyklogenezy.
Redaktor: Dawid Szymczak
Meteopedia
Wladimir Peter Köppen, rosyjski geograf, meteorolog, klimatolog i botanik urodzony 25 września 1846 roku w Sankt Petersburgu. Większość swojego życia spędził w Niemczech i Austrii.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne