Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Setki satelitów dostarczą internet o globalnym zasięgu i to za darmo?
Setki satelitów dostarczą internet o globalnym zasięgu i to za darmo?
25 II 2014, 13:29:00 | Kategoria: Dla Turystów
Darmowy internet o globalnym zasięgu, to pomysł który może urzeczywistnić się już w niedalekiej przyszłości. Co ciekawe nie będzie on uzależniony od lokalnych dostawców, czy operatorów telekomunikacyjnych a dostarczany będzie sygnałem WiFi przez setki satelitów.
Z uwagi że sygnał będzie pochodził jakby z zewnątrz, to projekt finansowany przez MDIF (Media Development Investment Fund) nazwano "Outernet". Już w czerwcu tego roku amerykanie planują wynieść na orbitę pierwszego satelitę testowego nazwanego CubeSat. Co ciekawe wymiary tego urządzenia będą maleńkie, zaledwie 10x10x10x10 centymetrów. Jeśli testy będą pozytywne to w styczniu następnego roku na orbitę trafią kolejne satelity, a w kolejnych latach będą ich już setki. Krążąc wokół Ziemi dostarczać będą one sygnał internetu, niezależnie od dostawców naziemnych.

To rewolucyjne rozwiązanie byłoby olbrzymim problemem dla państw gdzie internet jest silnie cenzurowany jak Chiny czy Korea Północna. Bowiem sygnał wysyłany z orbity omija wszelkie możliwości blokowania dostępu do niezależnej informacji, a jego zakłócanie będzie trudne. Zwolennicy projektu uważają, że rozwiązanie to ułatwi budowę świadomych społeczeństw, gdzie zwracać będzie się uwagę na prawa człowieka.

Syed Karim, dyrektor innowacji MDIF zwraca uwagę, że wielu ludzi nie może sobie pozwolić na dostęp do internetu ze względu na cenę, gdyż miesięczne opłaty u operatorów telekomunikacyjnych są zbyt wysokie w stosunku do zarobków.

Dzięki internetowi o zasięgu globalnym w każdym miejscu na Ziemi będzie można mieć dostęp do edukacji i podstawowych informacji o wydarzeniach na świecie. Z racji że internet będzie można odbierać za pomocą urządzeń mobilnych bez problemu sprawdzimy aktualne ostrzeżenia o zagrożeniach np. pogodowych, hydrologicznych itd.

Pomimo że trwają starania aby maksymalnie obniżyć koszty budowy i wynoszenia na orbitę  satelitów, projekt ma pochłonąć w następnych trzech latach aż 12 mld dolarów. Dlatego naukowcy starają się jak najbardziej zmniejszyć rozmiary i wagę satelitów. Program ma też swoich wrogów, a są nimi dostawcy telekomunikacyjni, którzy mogły by stracić olbrzymie pieniądze z tytułu darmowego internetu. Z drugiej strony istnieje jeszcze większe zagrożenie biorąc pod uwagę monopol takich korporacji jak Google, który bez wątpienia skorzystał by na tym przedsięwzięciu .
Redaktor: Dawid Szymczak
Meteopedia
(ENSO) opisuje cykl zjawisk El Niño – La Niña, normalnie kojarzonych z propagacją pomiędzy zachodnim i wschodnim tropikalnym Pacyfikiem, ale mających wpływ, poprzez telekonekcje, także z pogodą daleko na południe i na północ od równika.Indeks oscylacji południowej (ang. Southern Oscillation Index, w skrócie SOI) jest wyliczany z różnic ciśnień atmosferycznych miesięcznych lub sezonowych pomiędzy wyspami Tahiti a Darwin (Australia).Ujemny wskaźnik SOI wskazuje na występowanie El Niño, który ma wpływ na globalny klimat. El Niño powoduje wzrost ocieplenia centralnego i wschodniego Pacyfiku, zmniejszenie siły stałych wiatrów oceanicznych Atlantyku oraz spadek opadów we wschodniej i północnej Australii.Dodatni wskaźnik SOI ma przeciwny wpływ niż ujemny wskaźnik SOI, dodatkowo wody centralnego i wschodniego Pacyfiku są chłodniejsze.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne