Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Czysta energia niekoniecznie korzystna dla środowiska?
Czysta energia niekoniecznie korzystna dla środowiska?
25 II 2014, 09:04:00 | Kategoria: Przyroda i ochrona środowiska
Przykład gigantycznej elektrowni termo-słonecznej Ivapah w USA pokazuje, że stawianie na odnawialne źródła energii nie koniecznie musi służyć środowisku naturalnemu. Podobnie jak przy ogromnych fermach wiatrowych i tutaj pojawia się problem martwych ptaków. Położona na pustyni Mojave, 64 km na południowy wschód od Las Vegas elektrownia powoduje że przelatujące nad nią ptaki zostają niemalże natychmiast usmażone. Problem pojawił się już podczas testów układu, we wrześniu 2013 r. w okolicy "Ivanpah" znaleziono kilkadziesiąt martwych lub rannych ptaków. Połowa z nich utraciła skrzydła, co jest konsekwencją zetknięcia się z temperatura promieniowania cieplnego stacji sięgającą 537C.



Elektrownia składa się z trzech wytwórni siłowych - bojlerów na wysokich wieżach. Otoczone są one lustrami których łączna powierzchnia wynosi około 1.5 ha. Za pomocą tzw heliostatów lustra te śledzą ruch słońca i kierują odbite promienie na ów bojlery z wodą. Wytworzona para wodna uruchamia turbiny i generatory prądu o łącznej mocy 392 megawaty. Projekt kosztował 2.2 miliardy dolarów. Ivanpah ma zapewnić czystą energię dla 170 tyś. gospodarstw domowych. Uważa się że dzięki elektrowni termo-słonecznej nastąpi redukcja emisji dwutlenku węgla o 400 tyś. ton rocznie. Pozostaje jednak pytanie co zrobić z okoliczną fauną. Z żółwiami lądowymi poradzono sobie za pomocą specjalnych ogrodzeń. W przypadku ptaków rozwiązanie nie będzie takie proste gdyż te nie uznają ustanowionych przez człowieka granic ani przestrzeni powietrznych. Pojawia się więc podobny problem jak z siłowniami wiatrowymi, których śmigła również są problemem dla ptactwa. Tak czy inaczej tendencja przestawiania przemysłu energetycznego w stronę odnawialnych źródeł energii jest już faktem i będzie ona kontynuowana pomimo olbrzymiego lobby węglowo-naftowo-gazowego.
Redaktor: Dawid Szymczak
Meteopedia

Skala Fujity – siedmiostopniowa skala oceniająca poziom intensywności tornad na podstawie zniszczeń zabudowy i rzadziej roślin. Opracował ją w 1977 Tetsuya "Ted" Fujita z Uniwersytetu w Chicago. Rozwinął ją razem z Allenem Pearsonem 1973 o długość i szerokość ścieżek.





1 lutego 2007 skala Fujity została zaktualizowana do "Rozszerzonej Skali F" ("Skala EF" ang. Enhanced F Scale), gdzie zniszczenia podzielone będą na klasy w odniesieniu do konkretnych rodzajów konstrukcji obiektów budowlanych. Pozwolić to ma sprawniej posługiwać się nią na terenie Stanów Zjednoczonych.


Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne