Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Historyczne zawieruchy i niebywałe widowisko figur lodowych w chińskim Harbinie
Historyczne zawieruchy i niebywałe widowisko figur lodowych w chińskim Harbinie
28 I 2014, 10:26:00 | Kategoria: Dla Turystów
Wielkie kraje, de facto mocarstwa, przeważnie starają się pozostałym imponować swoimi możliwościami. Atutami często bywa ogromny gigantyzm, rozmach i nierzadko koszty. Efekt końcowy zapiera dech w piersiach. Tak też jest z co roku z chińskim Harbinie, gdzie odbywa się "Międzynarodowy Festiwal Rzeźb z lodu i śniegu". Tysiące chińskich pracowników wykonuje wtedy ogromne rzeźby, często są one tak duże, że do pracy niezbędne są żurawie wieżowe.

szron
Festiwal swoje początki miał w połowie lat 60. ale nieprzerwanie organizowany jest od 1985 roku. Harbin znajduje się w północnych Chinach. Został założony w końcu XIX wieku, gdy Rosja wymusiła na Chinach, by na terenie wsi, a potem miasta Harbin powstała stacja linii Kolei Wschodniochińskiej. Doprowadziło to do wielkiego rozwoju miasta. Na początku XX wieku do Harbinu, szybko rozwijającego się miasta przybyło wielu zagranicznych handlowców.


szron

Należy dodać że Festiwal Rzeźb Lodowych, , ma rosyjskie, w dodatku prawosławne korzenie. 19 stycznia Rosjanie obchodzą święto Kreszczenie (Chrzest Chrystusa), co w Harbinie było pretekstem do wznoszenia krzyży wykutych z lodu z rzeki Sungari. Wokół krzyży wznoszono także inne ornamenty, m.in. płoty i latarnie. Po przekazaniu miasta w ręce chińskie święto utraciło rosyjski i prawosławny charakter, ale od 1963 roku na trwałe wpisało się do kalendarza miasta. Dziś jest reklamowane jako atrakcja turystyczna.


szron


szron
Redaktor: Dawid Szymczak
Meteopedia
Troposfera - warstwa atmosfery przylegająca do powierzchni ziemi charakteryzująca się najmniejszą miąższością, zmienną w czasie i przestrzeni.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne