Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Szkarłatny fenomen Wysp Bożego Narodzenia
Szkarłatny fenomen Wysp Bożego Narodzenia
10 XII 2013, 13:25:00 | Kategoria: Dla Turystów
Podczas kiedy na półkuli północnej czuć coraz śmielsze poczynania zimy, a wielu z nas myśli o świętach, daleko na Wyspach Bożego Narodzenia okres nadchodzących świąt, wyznacza pewien naturalny fenomen. Po ulewnych deszczach na przełomie listopada i grudnia, kiedy zbliża się ostatnia kwadra księżyca, dziesiątki milionów samców kraba czerwonego opuszcza lasy równikowe i przez północno zachodnią część wyspy wędrują do oceanu. Kilkunastocentymetrowe stwory w ciągu 5 dni pokonują około 5-9 km.

szron

Ich wędrówce towarzyszyć musi odpowiednia wilgotność i temperatura powietrza. W innym razie przerywają swoją podróż i szukają schronienia. Dlatego też kraby wędrują głównie ranną i wieczorną porą. Jest ich wtedy od zatrzęsienia, tworzą niesamowity krajobraz, a władze tego zamorskiego terytorium Australii, ostrzegają i informują kierowców o możliwości pojawiania się ich na drogach. Organizuje się wtedy specjalne ogrodzenia, zamyka się ruch samochodów i buduje podziemne przejścia.


szron

Kiedy kraby dotrą już do plaży kopią w niej liczne nory a następnie o nie walczą. Po tygodniu do plaży docierają samice, które wybierają najbardziej odpowiednie dla siebie schronienie (przygotowane bądź wywalczone wcześniej przez samca). Tam zawsze czekają do pierwszego dnia ostatniej fazy księżyca, kiedy ten znajdzie się w nowiu, następuje odpływ, a kraby zaczynają tarło. Samice składają wtedy ikrę.
Naukowcy przez wiele lat próbowali wyjaśnić związek krabich godów z fazami księżyca. Badania wskazują że właśnie pod koniec roku, podczas ostatniej fazy księżyca różnice pomiędzy odpływem a przypływem są najmniejsze. Daje to większe szanse na przetrwanie złożonych jaj.


szron
Redaktor: Dawid Szymczak
Meteopedia
Z pewnymi rodzajami chmur występują tzw. chmury towarzyszące, czyli rozmaitego kształtu strzępy, zasłony itp. Są to chmury nie przylgające bezpośrednio do chmury zasadniczej lub są z nią tylko częściowo złączone. Z daną chmurą zasadniczą związana może być jedna tudzież kilka chmur towarzyszących.

Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne