Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Aktualności
Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać informacje o pogodzie wpisz swój e-mail.
Ankieta

Tajfun Haiyan osiÄ…gnÄ…Å‚ 5 kategoriÄ™, porywy przekraczajÄ…ce 320km/h
Tajfun "Haiyan" osiÄ…gnÄ…Å‚ 5 kategoriÄ™, porywy przekraczajÄ…ce 320km/h
7 XI 2013, 13:40:00 | Kategoria: Dla Turystów
Podczas kiedy nad wodami środkowego Atlantyku mamy wyjątkowo spokojny sezon huraganowy, to już w rejonie Pacyfiku możemy obserwować tworzenie się potężnych cyklonów tropikalnych, które tam nazywa się tajfunami. Jeden z nich nadciąga właśnie nad Filipiny. Uwagę mediów zwraca jego ogromna siła. W środowe popołudnie 06.11 osiągnął on bowiem piątą najwyższą kategorie w skali Saffira-Simpsona.
Według definicji oznacza to, całkowite zerwanie dachów domów, budynków użytkowych i przemysłowych. Całkowite zniszczenie niektórych budynków z możliwością całkowitego rozwiania mniejszych konstrukcji. Powodzie na dużym terenie. Niekiedy wymagana całkowita ewakuacja ludności.
Żartów nie ma bowiem wg japońskiego instytutu meteorologii porywy w tajfunie "Haiyan" mogą przekroczyć 320 km/h. Średnio wiać ma 230 km/h. Tak więc Filipiny czeka wyjątkowo niebezpieczny typ pogody. Władze i społeczeństwo przygotowują się na nadejście kataklizmu, bowiem "Haiyan" może być jednym z najgroźniejszych tajfunów w ostatnim dziesięcioleciu. Bardzo dużą aktywność cyklonu tropikalnego potwierdza uformowane w centrum układu oko.


szron
Redaktor: Dawid Szymczak
Meteopedia
sytuacja w tropikalnym Pacyfiku z wiatrami pasatowymi silniejszymi niż średnia. Wiatry pasatowe mają składową wiatru wiejącą ze wschodu i spiętrzają ocean (o około 60 cm) w zachodnim Pacyfiku, transportują także wilgotność. Temperatura oceanu w zachodniej części Pacyfiku jest stosunkowo wysoka co powoduje burze i powstawanie cyklonów tropikalnych.



Konsekwencją ruchu wód oceanicznych oraz pasatów są bardziej obfite deszcze monsunowe w Indiach oraz intensywniejsze niż zazwyczaj opady w Australii, Indonezji oraz Afryce południowo-zachodniej. Poprzez zepchnięcie polarnego prądu strumieniowego znad Kanady nad obszar Stanów Zjednoczonych przyczynia się do ochłodzenia zim w tym rejonie.



W latach występowania La Niña, słabnie również podzwrotnikowy prąd wiejący nad Zatoką Meksykańską, umożliwiając huraganom znad Oceanu Atlantyckiego przesuwanie się na zachód.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne