Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Europa Zachodnia i USA walczą z upałami, a co czeka nas w Polsce?
Europa Zachodnia i USA walczą z upałami, a co czeka nas w Polsce?
21 VII 2013, 17:10:00 | Kategoria: Dla Turystów
7. lipca w rejonie Wysp Brytyjskich uformował się rozległy i stabilny wyż który do obecnej chwili kształtuje pogodę w zachodniej i Środkowej Europie. O ile u nas okresami zaznaczy się obecność jakiegoś frontu, i napływa umiarkowanie ciepłe powietrze z północy to w krajach zachodniej części kontynentu problemem staje się brak deszczu i upały. O ile żar z nieba nie jest niczym wyjątkowym dla Francuzów czy Hiszpanów, to już dla Brytyjczyków może być zaskoczeniem. Szczególnie, że upały nie odpuszczają i trwają kolejny tydzień.
Według doniesień prasy w Wielkiej Brytanii fala bezprecedensowego ciepła spowodowała śmierć około 800 osób. Za oceanem sytuacja wygląda również podobnie. Ludzie męczą się w wysokich temperaturach panujących w amerykańskich metropoliach. Jest to szczególnie uciążliwe, ponieważ oprócz ciepła jest tam również wysoka wilgotność.


Temperatura powietrza godz 18.00 21.07.2013

W Polsce najbliższe dni upłyną pod znakiem stabilnej i słonecznej pogody. Więcej chmur i słabe burze tylko w północno - wschodnich dzielnicach kraju. Ciepło, ale nie gorąco, gdyż Wyż Brytyjski wraz z niżem znad Rosji sterują północnym napływem powietrza. Jest on szczególnie odczuwalny nad naszym Wybrzeżem. Silny wiatr generuje bowiem fale, a te na Bałtyku są dosyć specyficzne - krótkie i głębokie mogą być zagrożeniem zarówno dla żeglarzy jak i co odważniej kąpiących się w morzu. Wysoka fala przybojowa bowiem szybko wraca i generuje prąd wsteczny, czasami jest on tak silny, że nawet bardzo dobry pływak nie jest wstanie sobie z nią poradzić. Nie pozostaje mu nic innego jak dać się wynieść nawet kilkaset metrów wgłąb morza. Walka z tym zjawiskiem prowadzi do szybkiej utraty sił i często kończy się tragedią. Niestety w tym sezonie zanotowano już dwukrotnie większą liczbę utonięć niż w poprzednich sezonach. Ta niedziela niestety jest tragiczna, tylko w woj. pomorskim utonęło 9 osób.

Wracając jeszcze do pogody, trzeba zwrócić uwagę, że w ostatniej dekadzie lipca zacznie się powoli zmieniać sytuacja baryczna. Grzbiet geopotencjału na mapach górnych wycofa się nieco na południe, a jego oś znajdzie się m.in nad Polską. Otworzy się tym samym droga dla układów niżowych znad Atlantyku. Jeden z nich w środę zatrzyma się nad Irlandią. I wraz z klinem wyżowym zacznie transportować nad Europę Środkową tropikalne powietrze. Temperatura przy takim rozwoju wydarzeń może w ostatni weekend lipca przynieść ponad 30 st upały.
Redaktor: Dawid Szymczak
Meteopedia
Opad przelotny - produkt kondensacji pary wodnej w postaci deszczu lub śniegu wypadający z chmur, nie zawsze osiągający powierzchnię gruntu, pojawiający się nagle i równie nagle ustający.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne