Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Aktualności
Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać informacje o pogodzie wpisz swój e-mail.
Ankieta

Gwałtowne burze w Rumunii
Gwałtowne burze w Rumunii
27 VI 2013, 12:53:00 | Kategoria: Dla Turystów
Po kilku suchych i gorących dniach przez Rumunię przetoczyły się potężne nawałnice. Żywioł, który trwał niecałą godzinę zniszczył dziesiątki domów, zalał wiele szlaków komunikacyjnych i pól uprawnych. W miejscowości Valea Salciilor w południowo-wschodnim okręgu Buzau przez godzinę padał tak intensywnie, że pozalewało najniższe kondygnacje budynków. Lokalna stacja meteorologiczna zanotowała opad rzędu 65 l/m²
Ulewa sprawiła, że lokalne cieki wodne zamieniły się w rwące rzeki. Wyjątkowo obfite opady deszczu dotknęły także okręg Sybin w centrum kraju. W jednej z tamtejszych miejscowości, Cisnadie, ulewa również spowodowała zalania domów i podwórek. - W 10 minut zrobiła się powódź.



Przerażenie mieszkańców wywołała też rzeka w miejscowości Dambovita. Po półgodzinnej ulewie wystąpiła z brzegów, zmywając wszystko na swojej drodze. W niebezpieczeństwie znalazła się kobieta, która próbowała przedostać się przez rzekę. Udało jej się jednak wspiąć na drzewo, skąd uratowali ją wezwani na miejsce strażacy.

W zeszłym tygodniu gwałtowne burze nawiedziły Serbię, około 30 osób zostało rannych w sobotni wieczór w Indija (prowincji Wojwodina w północnej Serbii). Wystąpiły tam ekstremalne warunki pogodowe. Miasto dwa razy w ciągu 10 minut zostało zbombardowane kulami gradowymi wielkości piłek tenisowych.
Redaktor: Dawid Szymczak
Meteopedia
sytuacja w tropikalnym Pacyfiku z wiatrami pasatowymi silniejszymi niż średnia. Wiatry pasatowe mają składową wiatru wiejącą ze wschodu i spiętrzają ocean (o około 60 cm) w zachodnim Pacyfiku, transportują także wilgotność. Temperatura oceanu w zachodniej części Pacyfiku jest stosunkowo wysoka co powoduje burze i powstawanie cyklonów tropikalnych.



Konsekwencją ruchu wód oceanicznych oraz pasatów są bardziej obfite deszcze monsunowe w Indiach oraz intensywniejsze niż zazwyczaj opady w Australii, Indonezji oraz Afryce południowo-zachodniej. Poprzez zepchnięcie polarnego prądu strumieniowego znad Kanady nad obszar Stanów Zjednoczonych przyczynia się do ochłodzenia zim w tym rejonie.



W latach występowania La Niña, słabnie również podzwrotnikowy prąd wiejący nad Zatoką Meksykańską, umożliwiając huraganom znad Oceanu Atlantyckiego przesuwanie się na zachód.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne