Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Aktualności
Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać informacje o pogodzie wpisz swój e-mail.
Ankieta

Coraz więcej wody w francuskich rzekach
Coraz więcej wody w francuskich rzekach
13 V 2013, 11:57:00 | Kategoria: Dla Turystów
Wyjątkowo mokra i kapryśna wiosna we Francji spowodowała, że poziom wody tylko w samej Sekwanie wzrósł średnio o jeden metr. W Paryżu rzeka zalała dolne części wałów. Władze miasta musiały zamknąć tunele drogowe w rejonie Wieży Eiffla i Pałacu Grand Palais. National Weather Service Meteo - France ogłosił pomarańczowy alarm w Paryżu, a żółty (przedostatni z najniebezpieczniejszych) w północno - wschodniej części kraju.
Sekwana zwykle najwyższe wezbrania (wyżówki) ma w okresie zimowym. Tym samym sytuacja hydrologiczna obecnej wiosny nie jest typowa. Wszytko przez długotrwałe opady, które doprowadziły do skumulowania przepływów w rzekach.

Co gorsza, prognozy pogody zapowiadają w najbliższych dniach kolejne deszcze nad Francją. Sytuacja więc nie ulegnie większej poprawie, mało tego może się jeszcze skomplikować.


Mapa synoptyczna godz 00.00 13 maja 2013
Redaktor: Dawid Szymczak
Meteopedia
sytuacja w tropikalnym Pacyfiku z wiatrami pasatowymi silniejszymi niż średnia. Wiatry pasatowe mają składową wiatru wiejącą ze wschodu i spiętrzają ocean (o około 60 cm) w zachodnim Pacyfiku, transportują także wilgotność. Temperatura oceanu w zachodniej części Pacyfiku jest stosunkowo wysoka co powoduje burze i powstawanie cyklonów tropikalnych.



Konsekwencją ruchu wód oceanicznych oraz pasatów są bardziej obfite deszcze monsunowe w Indiach oraz intensywniejsze niż zazwyczaj opady w Australii, Indonezji oraz Afryce południowo-zachodniej. Poprzez zepchnięcie polarnego prądu strumieniowego znad Kanady nad obszar Stanów Zjednoczonych przyczynia się do ochłodzenia zim w tym rejonie.



W latach występowania La Niña, słabnie również podzwrotnikowy prąd wiejący nad Zatoką Meksykańską, umożliwiając huraganom znad Oceanu Atlantyckiego przesuwanie się na zachód.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne