Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Niespodzianka: Luty najcieplejszy na Podlasiu
Niespodzianka: Luty najcieplejszy na Podlasiu
4 III 2013, 13:07:00 | Kategoria: Artykuły
Cóż za paradoksalną naturę miał tegoroczny luty. Analizując średnie odchylenie wartości temperatury dla tego miesiąca, okazuje się , że jednym z najcieplejszych miejsc w Polsce było Podlasie. Znane jako bieguny zimna Suwałki czy Białystok cieszyły się temperaturą  o 1,7 st C wyższą niż przeciętna wartość tego parametru dla lutego. Natomiast znane z łagodnych zim Świnoujście czy Zielona Góra były zmuszone pogodzić się z niższymi niż zwykle wartościami temperatury.

Poniekąd trzeba więc oddać honor brytyjskiej prognozie sezonowej z Października(Jaka będzie tegoroczna zima?). Model Metoffice sugerował wtedy, że istnieje spore prawdopodobieństwo na mroźną zimę w zachodniej i środkowej części Europy, im dalej na wschód kontynentu tym temperatura miała być wyższa w stosunku do średniej wieloletniej. Generalnie na przeważającym obszarze kraju notowano niewielkie odchylenia.


Średnie odchylenie temperatury na wys. 2m nad gruntem w lutym 2013 r.





Jak wyjaśnić taką sytuacje? Dlaczego na wschodzie było cieplej niż na zachodzie kraju? Odpowiedź na te pytania uzyskamy o przeanalizowaniu przyziemnych map barycznych. Niemalże w każdej dekadzie lutego na pogodę w Polsce oddziaływał niż z rejonu Morza Śródziemnego, Czarnego lub Bałkanów. Jednocześnie nad Skandynawią zalegał mroźny wyż. Napływ powietrza wyglądał tak, że nad wschodnimi dzielnicami kraju zalegał przeważnie front ciepły, napływało powietrze z rejonu Morza Czarnego i Bałkanów. Odmienna sytuacja miała miejsce w zachodniej połowie kraju, gdzie ugięcie cyklonalne wyznaczało ruch cząstki powietrza z północnego wschodu i północy kontynentu.


Suma opadów w lutym 2013 [m]

Luty był też miesiącem który potrafił uprzykrzyć życie kierowcom. Generalnie był to miesiąc gdzie na żadnej z analizowanych stacji nie notowano deficytu opadu w stosunku do średniej wieloletniej. Opady najbliżej normy zanotowano w centrum kraju. Zachodnie i wschodnie dzielnice Polski charakteryzowały się nadwyżką opadu rzędu 20 - 30 mm. To dużo zważywszy, że w wielu miejscach norma dla tego miesiąca to właśnie 20-30 mm. Najwięcej pracy miały deszczomierze w Chojnicach i Jeleniej Górze gdzie przez 28 dni spadło odpowiednio 60 i 62 mm. Na tych stacjach nastąpiła również największa anomalia w stosunku średniej z wielolecia. Tak duża suma opadów przełożyła się na wielkość pokrywy śnieżnej i choć to prawdziwa udręka i koszty dla zmotoryzowanych oraz drogowców to ochroniła ona wiele zasiewów ozimych przed niepożądanym efektem wymarzania i wysmalania.


Nadwyżka/deficyt opadów dla lutego 2013 w stosunku do normy z wielolecia [mm]


Redaktor: Dawid Szymczak
Meteopedia
Nefoskop - przyrząd meteorologiczny wykorzystywany do pomiaru kierunku przemieszczania się oraz prędkości chmur. Wyróżnia się jego dwa zasadnicze typy: nefoskop zwierciadlany (np. nefoskop Finemana) i nefoskop bezpośredni (np. nefoskop Bessona).
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne