Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Grudzień był nieco chłodniejszy i bardziej suchy
Grudzień był nieco chłodniejszy i bardziej suchy
8 I 2013, 10:51:00 | Kategoria: Artykuły
Pochmurne i krótkie grudniowe dni, kiedy wilgotność przekraczała przez większą część dnia 95 %, stwarzały wrażenie, że jest ciągle mokro, ponuro i wilgotno. Analizując jednak mapę normy opadów dla grudnia 2012, Polska poza Hiszpanią, Włochami i Norwegią była jednym z z najsuchszych krajów starego kontynentu. Pomimo iż dni z opadem w najsuchszym rejonie Kujaw i Pomorza było ok. 15, to deszcz był raczej krótkotrwały i w deszczomierzu zaznaczał jedynie śladową ilością zebranej wody.
Polska na mapie pokryta jest głównie żółtym i brązowym kolorem, który oznacza, że generalnie suma opadów była poniżej wieloletniej normy. Na obszarze Lubelszczyzny, Beskidu Zachodniego, wschodniej Wielkopolski oraz regionu dolnej Odry opady stanowiły jedynie 50-75%. Natomiast na Kujawach, Pomorzu i Mazurach opady nie przekroczyły 50 % normy.


To co nie spadło u nas, spadło u naszych zachodnich i wschodnich sąsiadów. W Niemczech w drugiej połowie grudnia obfite opady deszczu wraz z topniejącym w wyniku odwilży śniegiem doprowadziły do zagrożenia podtopieniami. Z kolei za wschodnią granicą Polski, 2 tygodnie przed świętami miał miejsce prawdziwy zimowy armagedon. W ukraińskim Uman spadło 105 l/m², to aż 76 l/m² powyżej normy. Śnieżyce na wiele dni zatrzymały wszelaki transport, a kierowcy samochodów w zaspach po kilka dni czekali na pomoc.

Grudzień mokry był również na Wyspach Brytyjskich, tam podobnie jak i w Niemczech zaznaczyło się to w poziomie wód głównych rzek.

Analizując temperaturę, to zdecydowana część kraju znajdowała się w przedziale od -1 do -5 st C. Jedynie Suwalszczyzna znalazła się w chłodniejszym powietrzu. Izoterma 0 st C w grudniu objęła całą i Skandynawię i biegła po wschodniej i południowej granicy Niemiec oraz Austrii, przechodząc dalej przez Węgry i Rumunię w kierunku Niziny Czarnomorskiej.



Taki rozkład temperatury stworzył anomalię od wieloletniej normy. Od Skandynawii, na wschód przez Wyspy Duńskie, Polskę po Bałkany temperatura była niższa od przeciętnej wieloletniej o ok 1-2 st C. W Pasie od zachodniej Ukrainy przez wschodnią Polskę, po Litwę temperatura w grudniu była aż o 3 -5 st C niższa od średniej wieloletniej. Najbardziej zimowo grudzień zaznaczył się wśród mieszkańców Wyżyny Północnoszweckiej i Finlandii. Tam bowiem na skutek napływu i zalegania arktycznego powietrza, temperatura przeciętna w grudniu 2012 roku była niższa od przeciętnej aż o 7-9 st C.


Jednym zdaniem, grudzień w Polsce był umiarkowanie suchy i nieco chłodniejszy niż zwykle.
Redaktor: Dawid Szymczak
Meteopedia
Wincenty Okołowicz urodzony 26 czerwca 1906 roku na Ukrainie, polski geograf, klimatolog, geomorfolog.

Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne