Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Latarnia Maracaibo!
Latarnia Maracaibo!
4 XII 2012, 13:22:00 | Kategoria: Dla Turystów
Jest takie miejsce na Ziemi, gdzie przez niemal 160 dni w roku, codziennie tworzą się trwające ponad 10 godzin, spektakularne wyładowania atmosferyczne. Miejsce to znajduje się w Wenezueli, a dokładniej w pobliżu ujścia rzeki Katakumbo do Jeziora Maracaibo. Zliczono, że w czasie jednej doby chmura burzowa generuje ok 280 piorunów. Pierwszy raz zjawisko to zostało opisane już w 1597 roku w poemacie "La Dragontea" opisujących klęskę korsarzy działających na zlecenie Anglików.




Maracaibo jest jednym z największych portów naftowych Ameryki Południowej. Błysk wyładowań atmosferycznych widoczny z wielu kilometrów pomagał w nawigacji marynarzom, od wieków zatem zjawisko to nosi nazwę Latarni Maracaibo.
Fenomen ten uważa się za największy generator na Ziemi. Uwalnia on do atmosfery ogromne ilości ozonu (który tworzy się m.in w skutek wyładowań atmosferycznych).

Pojawiające się regularnie od wieków wyładowania atmosferyczne ustały tylko raz,w okresie od stycznia do kwietnia 2010 roku, najwyraźniej z powodu suszy. Obawiano się wtedy, że "Latarnia" zniknie już na dobre. Na całe szczęście po dwóch miesiącach pioruny znów zaczęły bić i obserwuje się je do dzisiaj.

Naturalnie jest wiele teorii, które próbują wyjaśnić powstawanie na tym niewielkim obszarze chmur burzowych i związanych z nimi wyładowań. Ogólnie mechanizm ten inicjują wiatry wiejące przez jezioro , oraz okoliczne mokradła. Nabierając nad równinami wilgoci i ładunku elektrycznego powietrze to na skutek warunków orograficznych unoszone jest do pasm górskich Sierra de Perija i Cord. de Merida, które otaczają Maracaibo z trzech stron.

W ten sposób wilgotna i naelektryzowana masa powietrza osiąga poziom kondensacji i dalej już adiabatyczne unosi się do góry, budując chmury burzowe Cumulonimbus. Te otoczone przez góry nie przemieszczają się, tylko stale zasilane wilgocią od strony mokradeł egzystują przez wiele godzin.

Redaktor: Dawid Szymczak
Meteopedia



















Ważniejsze wydarzenia z historii badań pogody i klimatu.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne